Koronawirus: Obowiązkowa kwarantanna dla wjeżdżających z Polski na Ukrainę! Nowe zasady

2020-08-02 15:30 Paweł Tabędzki
Koronawirus: Obowiązkowa kwarantanna dla wjeżdżających z Polski na Ukrainę! Nowe zasady
Autor: Marcin Gadomski / Super Express Koronawirus: Obowiązkowa kwarantanna dla wjeżdżających z Polski na Ukrainę! Nowe zasady

Polska wylądowała na liście krajów o podwyższonym ryzyku COVID-19, utworzonej przez ukraińskie władze. Osoby wjeżdżające z Polski na terytorium naszych wschodnich sąsiadów muszą liczyć się z 14-dniową obowiązkową kwarantanną. Tyczy się to również podróżnych, którzy byli w Polsce w ciągu dwóch tygodni przed przekroczeniem ukraińskiej granicy. Na wspomnianej liście znalazło się także kilka innych państw Europy Środkowej, m.in. Węgry, Czechy czy Litwa.

Kwarantanna na Ukrainie jest kontrolowana za pomocą aplikacji "Działaj w domu". Lokalne władze zalecają pobranie jej jeszcze przed przyjazdem. Przypominają również, że do zarejestrowania użytkownika jest potrzebny ukraiński numer telefonu. Podróżny musi pozostać w miejscu zamieszkania przez co najmniej dwa tygodnie.

Od obowiązku odbycia kwarantanny są wyjątki. Mowa m.in. o kierowcach i członkach załóg ciężarówek czy pociągów, a także załogach lotniczych i morskich, kierowcach autobusów realizujących regularne połączenia i pracownikach misji dyplomatycznych. Kwarantanny nie muszą odbywać również wybrani działacze kultury.

Podstawą do zakończenia kwarantanny może być negatywny wynik testu na obecność koronawirusa w organizmie, przeprowadzony nie później niż 48 godzin po wjeździe na Ukrainę.

Jak uszyć maseczkę TUTORIAL

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze