Najsmaczniejsze święto w roku

2020-07-13 0:00 Materiał Partnerski
Najsmaczniejsze święto w roku
Autor: Materiały Prasowe

Dzisiaj, 13 lipca, obchodzimy Światowy Dzień Frytek! Uwielbiamy frytki, bo mają cudowny słodko- -słony smak i są delikatnie tłuste z powodu smażenia. A to sprawia, że nasze kubki smakowe szaleją! Najbardziej kultowe frytki są oczywiście w McDonald’s®. Imponująco dłuuugie i chrupkie. Robi się je z wyselekcjonowanych bulw ziemniaka z polskich pól.

Można je jeść razem z burgerem, maczać w ketchupie lub majonezie, albo po prostu z solą. Wszystkim cieknie ślinka, prawda?

Skąd się wzięły frytki

Historia frytek sięga XVIII wieku, w każdym razie z tego okresu pochodzą źródła pisane mówiące o tym daniu. W Belgii, w mieście Dinant mieszkańcy smażyli małe rybki w głębokim tłuszczu. Rybki łowili w pobliskiej rzece Mozie, która płynie przez Walonię. Jednak zimą Moza zamarzała. Belgowie kroili więc ziemniaki na kawałki w kształcie rybek i je smażyli. Swoją międzynarodową sławę frytki zawdzięczają jednak Anglikom. W czasie I wojny światowej Anglia militarnie wspierała Belgię. Angielscy żołnierze polubili pyszne smażone ziemniaki i nazwali je „french fries”. Dzisiaj ryba z frytkami jest niemal narodowym daniem Anglii. A dlaczego frytki? Mówi się, że nazwa smażonych ziemniaków pochodzi od nazwiska pewnego Fritza, który jako pierwszy miał serwować to danie. Część badaczy twierdzi jednak, że miało na nią wpływ francuskie słowo „frire”, czyli smażyć

Jakość frytek to jakość tłuszczu. A o tym decydują 2 czynniki: rodzaj i świeżość tłuszczu. Trzeba więc mówić o konkretnych frytkach, a nie o wszystkich. Przykładowo, w McDonald’s przy obydwu tych wskaźnikach można postawić plusy. Po pierwsze, frytki są smażone na bardzo zdrowym tłuszczu na bazie oleju rzepakowego. A po drugie, jest on bardzo często badany specjalnym, bardzo precyzyjnym elektronicznym urządzeniem. Wybierając odpowiednie restauracje, można więc śmiało i ze smakiem świętować Dzień Frytek”.

PROF. DR HAB. KRZYSZTOF KRYGIER

Frytki z McDonald’s® noszą miano kultowych – nic dziwnego, bo ich smak znają wszyscy. Jeśliby ułożyć – frytka na frytce – roczną produkcję dla McDonald’s® , to wieża sięgnęłaby z Ziemi do Księżyca!

Długie bulwy z Lęborka

Dostawcą frytek do McDonald’s® jest od 25 lat firma Farm Frites z Lęborka. Każdego roku Farm Frites dostarcza frytki do ponad 800 lokali w aż 11 krajach!

Rocznie przerabiamy około 250 tys. ton ziemniaków na frytki. Pola z ziemniakami zajmują obszar równy prawie 8,5 tys. boisk piłkarskich!

KATARZYNA MAJCHRZAK, SZEF DS. KOMUNIKACJI I ZAANGAŻOWANIA SPOŁECZNEGO FARM FRITES POLAND

Ziemniaki na frytki uprawiane są na polach w województwie wielkopolskim, zachodniopomorskim, pomorskim i kujawsko-pomorskim oraz we wzorcowym gospodarstwie Farm Frites Poland Dwa. To uczestnik prestiżowego programu McDonald’s® Europa o nazwie Flagship Farms (Wzorcowe Farmy). Od wielu lat wciela zasady rolnictwa zrównoważonego. Doskonałym przykładem jest projekt Bee Friendly – Przyjaźni Pszczołom, który polega przede wszystkim na stosowaniu dobrych praktyk rolniczych przyjaznych tym niesłychanie pożytecznym owadom. Do produkcji fr y tek d la McDonald’s® wykorzystuje się specjalnie wyselekcjonowane długie bulwy (dlatego frytki są takie dłuuugie). Obecnie w Polsce używana jest odmiana o nazwie Innovator o szczególnie wysokiej zawartości skrobi.

Wyprodukowanie frytki trwa ok. 45 minut. Średnio wciągu minuty pakujemy ok. 100 paczek z frytkami dla McDonald’s®. Podczas produkcji regularnie sprawdzamy około 40 różnych parametrów, takich jak kolor, smak, zapach, długość, chrupkość.

KATARZYNA MAJCHRZAK, SZEF DS. KOMUNIKACJI I ZAANGAŻOWANIA SPOŁECZNEGO FARM FRITES POLAND

Jak powstają frytki

Najsmaczniejsze święto w roku
Autor: Materiały Prasowe

1.Mycie, płukanie i obieranie

Bulwy myte i selekcjonowane są w specjalnej kąpieli solankowej. Następnie trafiają do obieracza parowego, w którym, przy użyciu pary wodnej pod ciśnieniem, skórka zostaje usunięta. Dzięki takiej technologii witaminy i składniki mineralne zostają zachowane.

2. Cięcie i sortowanie

System wodnych noży tnących kroi ziemniaki na frytki. Zbyt krótkie są odrzucane na sortownikach długości, a te z zewnętrznymi defektami, np. ciemnymi plamkami, są eliminowane przy użyciu bardzo nowoczesnych urządzeń.

3. Blanszowanie, suszenie i podsmażanie

Pocięte i wyselekcjonowane frytki są blanszowane, czyli zanurzane w ciepłej wodzie. Następnie, w specjalnym tunelu, są owiewane ciepłym powietrzem i suszone. Kolejny przystanek to piec, wktórym wstępnie podsmaża się je na oleju roślinnym. Dzięki temu stają się chrupkie i złociste.

4. Chłodzenie zamrażanie

Zamrażanie nie szkodzi frytkom, ponieważ są wcześniej blanszowane, suszone i podsmażane. Proces przebiega bardzo szybko, co zapobiega uszkodzeniu komórek ziemniaka przez krystalizującą wodę i pozwala zachować prawidłową strukturę oraz kolor frytek po usmażeniu.

5. Pakowanie, sortowanie i wysyłanie

Frytki są pakowane automatycznie do torebek, a następnie do kartonów. Z magazynu fabryki produkty rozwożone są w samochodach-chłodniach, w temperaturze -18°C.

6. Smażenie frytek

W restauracji frytki smażone są wyłącznie w oleju roślinnym, rzepakowo-słonecznikowym. Olej w każdej restauracji jest filtrowany i codziennie badany pod kątem norm zużycia.

7. Recycling oleju

Zużyta frytura zostaje wykorzystana jako paliwo ekologiczne. Paliwo to produkowane jest w rafinerii w Trzebini. Frytki z McDonald’s® –Warszawa, Nowy Jork, Madryt czy Tokio –nie pomylisz ich z żadnymi innymi!

Najsmaczniejsze święto w roku
Autor: Materiały Prasowe
Najnowsze