Orkan Grzegorz. Potężne wichury. Są ofiary śmiertelne. Wiatr zerwał dach z budynku CZD. Relacja na żywo WIDEO

2017-10-29 21:03

Ostrzeżenia o bardzo silnym wietrze wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej aż dla 16 województw. W województwach pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim i łódzkim mocno wiało minionej nocy. Polskę nawiedził też orkan Grzegorz. Relacja na żywo.

Bardzo silny wiatr wiał w całej Polsce. Szczególnie narażonych na niszczycielską siłę wiatru są województwa w zachodniej i południowej Polsce. Siła wiatru może osiągnąć od 50km/h do nawet ponad 100km/h w porywach. Niektóre z województw są też narażone na działanie orkanu Grzegorz, który nadciąga nad Polskę. W pięciu województwach: warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim, pomorskim, śląskim i małopolskim Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wprowadził alert drugiego i trzeciego stopnia związanego ze wzrostem poziomu wody. Relacja na SE.pl.

22.00 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przekazuje informacje:

21.00 Nawet do jutra mogą potrwać utrudnienia na kolejach śląskich, podaje radio ZET. Cały czas usuwane są drzewa z torów.

20.30 Ogromne fale, sztorm na Bałtyku, ale pewien śmiałek w Międzyzdrojach nie bał się żywiołu:

20.05 Drzewa połamane jak zapałki w Jeleniej Górze:

19.58 - Wojskowa straż pożarna pomaga już w Świnoujściu - mówi w "Gościu Wiadomości" wiceminister MON Michał Dworczyk. Zdjęcia z pomocy wojskowej straży pożarnej opublikowało na TT Ministerstwo Obrony Narodowej:

19.20 Filmiki, które publikują w Internecie użytkownicy Twittera są przerażające, pokazują siłę wiatru, orkanu Grzegorza:

19.00 Tak wyglądał dziś Śląsk:

18.45 Niebezpiecznie jest też w Warszawie. Profil Saska Kępa ostrzega:

18:20 Podczas orkanu ogrom pracy mają również pracownicy zakładów energetycznych. Ile osób zostało odciętych od prądu? Enea na bieżąco publikuje dane

18:00 O tym jak niebezpieczny jest orkan Grzegorz świadczą zdjęcia umieszczane na portalach społecznościowych. Na spadające gałęzie powinni uważać przede wszystkim kierowcy.

 

 

17:30 Ze względów bezpieczeństwa zamknięto zoo w Poznaniu

 

17:25 Silny wiatr będzie nam towarzyszył co najmniej do środy (patrz: Pogoda na Wszystkich Świętych). W tej sytuacji przypominamy o uporządkowaniu balkonów i ogródków. Rzeczy w nich pozostawione mogą zacząć wędrować wbrew naszej woli.

17:20 W Centrum Zdrowia Dziecka zarządzono ewakuację oddziału rehabilitacji. Do pomieszczenia wlała się woda. Ze szpitala ewakuowano około 30 pacjentów, którzy zostaną przeniesieni na inne oddziały. Inne dzieci są wypisywane do domów.

17:10 Orkan nie odpuszcza. W Warszawie uszkadza elewację starych bloków:

16.45 Sytuacja w Centrum Zdrowia Dziecka jest opanowana: - Na oddziale przebywało ok. 20 pacjentów. Część została wypisana do domów, w tym momencie przyjeżdżają po nich rodzice. Ci, którzy wymagają dalszej hospitalizacji zostali przeniesieni na inne oddziały, zostały dla nich przygotowane pomieszczenia do tymczasowego pobytu w ciągu dnia – wyjaśniła rzeczniczka CZD Katarzyna Gardzińska, czytamy na radiomaryja.pl. W budynku, którego dach został uszkodzony ekipa techniczna ocenia szkody.

16.30 Centrum Krakowa po przejściu silnych wiatrów:

16.15 Silny wiatr zrywał linie energetyczne. Tak sytuacja wygląda wśród odbiorców energii:

16.00 Internauci dzielą się zdjęciami na portalach społecznościowych. To nie wygląda dobrze:

15.45 Orkan Grzegorz wyrządził wiele szkód. Dwie osoby zginęły, a  sześć zostało rannych, wśród nich jest czterech strażaków.

15.30 Kolejne nagranie wprost ze środka silnego orkanu Grzegorz i dzielna reporterka NOWA TV:

15.15 Zdjęcia z  Gdańska, siła wiatru na morzu to około 10 stopni w skali Beauforta.

15.05 Chociaż najgorzej wieje na zachodzie Polski, to w całym kraju sytuacja nie jest dobra. Jak donosi TVN Warszawa, z budynku rehabilitacji Centrum Zdrowia Dzeicka zerwało część dachu. - W związku z intensywni opadami deszczu zerwało część dachu przy budynku rehabilitacji - wyjaśniła w rozmowie z telewizją Katarzyna Gardzińska, rzeczniczka szpitala. Dzieci najpierw zostały przeniesione do stołówki, a potem na inne oddziały.

14.20 Tak z orkanem Grzegorzem na Pomorzu walczy reporterka NOWA TV:

14.05 Tak orkan Grzegorz szaleje w Darłowie:

13.50 Ze względu na warunki pogodowe została zamknięta głowica molo w Sopocie.

12.35 Przedstawicielka Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w rozmowie z TVP Info powiedziała, że w wyniku silnych wiatrów pojawiły się kłopoty na kolei, opóźnienia pociągów zarejestrowano w Wielkopolsce na na Dolnym Śląsku.

12.22 Orkan Grzegorz sieje zniszczenie. W miejscowości Olszyna na Dolnym Śląsku wiatr zniszczył  dom jednej z mieszkanek. Kobieta nie sądzizła, że coś złego się dzieje. Jak relacjonuje dla TVN24: - Jadłam śniadanie i nagle taki wiatr. To był moment. Leciało wiaderko plastikowe, więc wyjrzałam przez okno, bo samochody stały na podwórku. Pomyślałam, że uderzy w samochód . Wyszłam, patrzę, a tu zaczyna się walić - mówi załamana.

12.10 Cały czas wieje silny wiatr, który nie słabnie. Zerwane dachy, powalone drzewa, to krajobraz w miejscach, przez które przechodzi orkan Grzegorz:

11.35 Policja apeluje o dostosowanie jazdy do warunków na drogach. Bo te są niezwykle trudne, deszcz pada w wielu miejscach Polski. Trzeba też uważać na powalone drzewa.

11.00 Cmentarze w Poznaniu są otwarte, ale w Gdańsku 9 zostało zamkniętych:

10.35 W wyniku silnego wiatru na Bałtyku jest sztorm.

10.17 W Raciborzu powalone drzewa, powywracane śmietniki:

10.00 Pojawiła się kolejna zła informacja. Jest druga ofiara śmiertelna, do tragedii doszło w województwie opolskim. Człowiek został przygnieciony prze konar drzewa.

9.45 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podaje:

9.30 Orkan Grzegorz pokrzyżował też plany Borysowi Budce, poseł pokazał w sieci takie zdjęcia:

9.20 Wojewoda dolnośląski informuje:

9.10 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje: Do godz. 22:00 odnotowano 236 interwencji zw. z silnym wiatrem i opadami. Najwięcej w woj.: wielkopolskim -36, pomorskim -36, zachpom. -26. W działaniach brało udział 326 pojazdów i 1372 ratowników. Do godz. 8:00 straż pożarna przyjęła 1200 zgłoszeń zw. z silnym wiatrem. Woj. dolnośląskie - 500, wielkopolskie - 200, zachpom. - 170, lubuskie - 120

9.00 Wiele osób nie ma prądu, strażacy wypompowują wodę z piwnic:

8.40 Z danych synoptyków wynika, że w niedzielę wcale nie będzie lepiej, a wiatr tylko zyska na sile. IMiGW wydało ostrzeżenie pogodowe dla 16 województw. Wiatr najsilniej będzie wiał w zachodniej i południowej części kraju.

8:02 Niestety jest informacja o ofierze śmiertelnej orkanu Grzegorz

 

21:27 Na Mazowszu spodziewany jest wiatr wiejący z prędkością 90 km/h

 

21.00 Swoich mieszkańców ostrzega też portal z Lubina:

20.45 Mieszkańcy terenów, które może nawiedzić orkan Grzegorz wzajemnie się ostrzegają:

20.30 Ostrzeżenie dla mieszkańców Legnicy:

20.15 Tak to wygląda  na mapie. W Polsce silnie powieje:

20.05 Orkan Grzegorz to niż, który powstał nad Danią, przejdzie nad Polską, a później skieruje się w stronę Białorusi.

20.00 Portal Twojapogoda.pl ostrzega: - Orkan Grzegorz w niedzielę i poniedziałek będzie w Polsce łamać drzewa, zrywać dachy i uszkadzać linie energetyczne. Może się okazać równie niszczycielski, co niedawny orkan Ksawery.

19.50 Mapa ostrzeżeń przed silnym wiatrem przygotowana przez IMiGW:

19.45 Orkan Ksawery ma też przejść nad Wrocławiem z prędkością wiatru 100 km/h, nad Zieloną Górą i Gorzowem Wielkopolskim z prędkością 90km/h.

19.30 Silny wiatr w Świnoujściu. Jak relacjonuje TVP Info teraz wiatr nieco osłabł i wieje z prędkością 60 km/h, ale w nocy ma być znacznie silniejszy wiatr i osiągnąć nawet 115 km/h.

Zobacz: Orkan Grzegorz zbliża się do Polski! Uwaga na huraganowe wiatry

Dowiedz się: Pogoda długoterminowa: Idzie MROŹNA zima

Czytaj: W Tatrach spadł śnieg! Szlaki są zasypane [ZDJĘCIA]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE