pge

i

Autor: materiały prasowe

Warto wiedzieć

Ruszaj na wyprawę

2024-05-27 0:00 Tekst sponsorowany

Piękne krajobrazy, unikatowe gatunki roślin i zwierząt oraz niezwykłe widoki – to oferta jedenastu polskich parków narodowych, z który-mi współpracuje PGE Polska Grupa Energetyczna. Owocem tej współpracy jest m.in. „Spacerownik”, publikacja opisująca najciekawsze miejsca i atrakcje w parkach narodowych. Teraz „Spacerownik” jest dostępny w nowej wersji.

W najnowszej edycji publikacja została dodatkowo przetłumaczona na język angielski. Dzięki temu zarówno polscy, jak też zagraniczni turyści będą mogli odkrywać bogactwo przyrody w naszym kra-ju. Po raz pierwszy w „Spacerowniku” czytelnicy znajdą kody QR, które odsyłają zainteresowanych po szczegółowe informacje do konkretnych stron w sieci.

To pozycja dla każdego

„Spacerownik” omawia walory parków narodowych wspieranych przez PGE. W publikacji każdy pasjonat przyrody znajdzie coś dla siebie  –  i ten najmłodszy, i ten duży. Aby ułatwić odbiorcom korzystanie z publikacji, został podzielony tematycznie na jedenaście części. Każda z nich dedykowana jest konkretnemu parkowi i zawiera m.in.:

  • mapy,
  • ścieżki edukacyjne,
  • piesze i rowerowe szlaki turystyczne,
  • lokalizacje informacji turystycznych i kas biletowych,
  • godziny otwarcia parku,
  • kody QR, odsyłające do materia-łów audio i video z informacjami na temat fauny i flory występującej w parkach,
  • łamigłówki, rebusy oraz kolorowanki tematyczne dla dzieci i dorosłych.

Specjalnie z myślą o osobach, które lubią zwiedzać według szczegółowego planu wycieczki, powstała for-muła „Twój Plan na Wyprawę”. Tu znaleźć można informacje na temat rekomendowanej przez ekspertów kolejności zwiedzenia poszczególnych miejsc.

pge maj

i

Autor: materiały prasowe

W rytmie natury

PGE Polska Grupa Energetyczna współpracuje z parkami narodowymi od 2020 r. Obecnie współpraca obejmuje 11 parków narodowych w całej Polsce: Biebrzański, Wigierski, Magurski, Narwiański, Kampinoski, Świętokrzyski, Słowiński oraz Roztoczański Park Narodowy. Działania realizowane są w ramach autorskiego programu środowiskowego „Energia Rytmu Natury”.

W 2024 r. do programu dołączył Bieszczadzki, Ojcowskio oraz Woliński Park Narodowy, które por az pierwszy zostały uwzględnione w „Spacerowniku”. W ramach programu „Energia Rytmu Natury” PGE wraz z parkami narodowymi realizuje projekty obejmujące czynną ochronę przyrody, badania naukowe i edukację przyrodniczą.

W ciągu dotychczasowego, już trzy-letniego partnerstwa przeprowadzonych zostało ponad 260 projektów na rzecz środowiska. Na kolejny rok zaplanowano w ramach programu 80 kolejnych, różnorodnych inicjatyw. Ich realizacja jest możliwa dzięki finansowemu wsparciu Fundacji PGE.

Projekty proekologiczne

W ramach programu środowiskowego PGE wspiera różne projekty, m.in.:

  • plener rzeźbiarski w Wolińskim Parku Narodowym pn. „Z drewna wyczarowane, czyli trzecie życie drzewa”, czyli drewniane rzeźby, które będzie można podziwiać w parku,
  • wykonanie i mon-taż ogrodzenia, celem zabezpieczenia cennych przyrodniczo gatunków roślin przed zwierzętami w Ogrodzie Ojcowskim,
  • adaptację dawnej kamiennej piwnicy na rzecz nietoperzy w Ojcowskim Parku Narodowym

Ponadto wraz z parkami narodowymi i instytucjami ochrony przyrody - Nadleśnictwami oraz Polskim Stowarzyszeniem Przyjaciół Przyrody „pro Natura” –PGE zrealizuje m.in. warsztaty terenowe dla uczniów, konferencje ekologiczne czy sadzenie lasów w ramach ogólnopolskiej akcji „Lasy Pełne Energii”.

pge maj 2024

i

Autor: materiały prasowe

Partnerem materiału jest PGE Polska Grupa Energetyczna

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki