SIEĆ NOWOCZESNYCH MUZEÓW. Nasze wiano na stulecie niepodległości

2020-08-14 0:00 Materiał Partnerski
SIEĆ NOWOCZESNYCH MUZEÓW.  Nasze wiano na stulecie niepodległości
Autor: Materiały Prasowe

Trwałą pamiątką po obchodach stulecia odzyskania niepodległości i naszego historycznego zwycięstwa w 1920 r. będzie wielka sieć polskich muzeów, w tym przede wszystkim Muzeum Historii Polski.

Choć muzeum zostanie otwarte zapewne nie wcześniej niż za dwa lata, to projekt ten też wpisany jest w sześcioletnie obchody świętowania odzyskania niepodległości. Obok MHP powstaje nowe Muzeum Wojska Polskiego. A w Ossowie Ministerstwo Obrony Narodowej, z niewielką pomocą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizuje projekt Muzeum Cudu nad Wisłą.

POWIĘKSZ MAPĘ

SIEĆ NOWOCZESNYCH MUZEÓW.  Nasze wiano na stulecie niepodległości
Autor: Materiały Prasowe Link: POWIĘKSZ MAPĘ

Rozwinięta sieć muzeów

W 2020 r., na 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, otwarte zostało Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Świątyni Opatrzności Bożej. W 2019 r. przekazano klucze do Muzeum – Domu Rodziny Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej, a w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyła się uroczystość zakończenia budowy i rozbudowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. W Lublinie tworzone jest Muzeum Kresów – oddział nowo powołanego Muzeum Narodowego, a w Białymstoku współfinansowane Muzeum Pamięci Sybiru.

Polskiej pamięci i nie tylko

Sieć tworzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego muzeów jest bardzo szeroka. Budowane są nie tylko instytucje poświęcone polskiej pamięci. Narodowy skarb „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz cała wspaniała kolekcja Czartoryskich zakupiona przez Skarb Państwa prezentowane są w wyremontowanym Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. MKiDN tworzy też Narodowe Muzeum Techniki, a dzięki przyznanej niedawno dotacji Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku buduje nowy oddział – Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie.

Aż 83 inwestycje muzealne

Od stycznia 2020 r. MKiDN współprowadzi Muzeum Okręgowe w Sandomierzu oraz Muzeum Podlaskie, którego nowy oddział w Okopach k. Suchowoli będzie poświęcony bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Od 2021 r. opieką MKiDN objęte zostanie również Muzeum Tatrzańskie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest obecnie zaangażowane w 83 przedsięwzięcia inwestycyjne w obszarze instytucji muzealnych. Warto zapoznać się z mapą tych projektów!

Ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego
Autor: Materiały Prasowe
Najnowsze