Szokujący apel lekarzy do premiera! Trzeba "RADYKALNYCH kroków. ZAKAZAĆ imprez"

2020-02-28 18:16
Naczelnej Rady Lekarskiej wystąpił z dramatycznym apelem do premiera i wszystkich organizatorów imprez masowych w kraju
Autor: Parentingupstream / pixabay Naczelnej Rady Lekarskiej wystąpił z dramatycznym apelem do premiera i wszystkich organizatorów imprez masowych w kraju

Z powodu zagrożenia epidemią koronawirusa prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wystąpił z dramatycznym apelem do premiera i wszystkich organizatorów imprez masowych w kraju. Zaleca on odwołanie m.in. spektakli, pokazów, wystaw, konferencji, koncertów do czasu uspokojenia się sytuacji epidemiologicznej w Europie i na świecie!

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja wystąpił z listem otwartym do premiera Mateusza Morawieckiego. Czytamy w nim między innymi:

"Uważnie śledzimy doniesienia z całego świata o rozprzestrzenianiu się nowego koronawirusa, który dotarł do Europy. Ponawiam apel o zachowanie spokoju, przestrzeganie zasad higieny, a także taką organizację życia społecznego, by redukować możliwości rozprzestrzeniania się wirusa. (...)

W imieniu środowiska lekarskiego zwracam się do Pana Premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o rozważenie naszych rekomendacji, by:

  • jak najszybciej został wprowadzony zakaz organizacji imprez masowych,
  • nastąpiło odwołanie zbliżających się imprez, a także
  • zdecydowano o wstrzymaniu wydawania zezwoleń na tego typu wydarzenia.

Im szybciej ograniczymy możliwości rozprzestrzeniania się wirusa – m.in. minimalizując liczbę potencjalnych kontaktów, które sprzyjają szybkiemu roznoszeniu infekcji – tym lepiej.

Z tego powodu zalecać należy też organizatorom wszelkich wydarzeń gromadzących licznych uczestników (m.in. spektakli, pokazów, wystaw, konferencji, koncertów) ich odwołanie do czasu uspokojenia się sytuacji epidemiologicznej w Europie i na świecie

Byłaby to ważna, dodatkowa reakcja na wezwanie Światowej Organizacji Zdrowia do wzmożenia wysiłków na rzecz powstrzymania koronawirusa.

Skuteczne powstrzymanie koronawirusa wymaga radykalnych kroków. Postawmy mu tamę, póki jeszcze nie „zadomowił” się w naszym kraju.

Lekarze przypominają także:

  • Przestrzegaj podstawowe zasady higieny – jak najczęstsze mycie rąk, zasłanianie nosa i ust zgięciem łokcia podczas kichania i kasłania.
  • Wirusy praktycznie w 100% giną w kontakcie z mydłem, a zasłanianie nosa i ust przy kichaniu i kasłaniu ogranicza szerzenie się infekcji, dzięki czemu również chronimy inne osoby wokół nas.
  • Należy pamiętać, że po użyciu chusteczek higienicznych konieczne jest ich natychmiastowe wyrzucenie i umycie rąk.
  • Warto nosić ze sobą żel lub chusteczki dezynfekujące, które są wygodną metodą usunięcia zanieczyszczeń z dłoni.
  • W przypadku przeziębienia lub choroby powinniśmy nosić maski ochronne, aby nie zarażać innych.
  • Jeśli to możliwe, unikaj dużych skupisk ludzi.
Sprawdzamy jak reagują polskie służby na chorego z koronawirusem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE