TRĄBY POWIETRZNE jeszcze ZAATAKUJĄ nasz kraj. TORNADA będą niszczyć Polskę. GDZIE mogą PRZEJŚĆ trąby powietrzne?

2012-07-17 13:45 zw

Kilkadziesiąt gospodarstw w gruzach. Setki tysięcy powalonych drzew. Zniszczone auta i linie wysokiego napięcia... Potężne trąby powietrzne dały się w miniony weekend we znaki mieszkańcom północnej i zachodniej Polski. A to dopiero początek. Jak twierdzą specjaliści, kolejne tornada nawiedzą nasz kraj już niebawem. I będą coraz silniejsze.

Dlaczego trąby powietrzne są z roku na rok coraz bardziej niszczycielskie? Proces ten bada m.in. Organizacja Polskich Łowców Burz.

- Tornad jest tyle samo, ale są silniejsze - przyznaje Piotr Żurowski, rzecznik Polskich Łowców Burz. - Fronty przemieszczają się inaczej, trafiają na większą różnicę temperatur, musi się rozładować więcej energii - tłumaczy.

W Polsce trąby powstają zwłaszcza wtedy, gdy bardzo wysoko nad ziemią wieje silny wiatr. Nie ma u nas zastosowania zasada, że im większy upał, tym większa szansa na tornado. Można za to wytyczyć "Polską Aleję Tornad".

- Gwałtowne zmiany pogody nadciągają z zachodu, na wschodzie front słabnie - tłumaczy ekspert. I dodaje, że trąba potrafi powstać wszędzie.

- Także w dużych miastach. Może dopiero wtedy, gdy tragedia wydarzy się w takim miejscu, władze zaczną wydawać ostrzeżenia - zastanawia się Żurowski. - Kilkadziesiąt minut przed pojawieniem się burzy wiadomo już, w jakim powiecie powstaną warunki do powstania trąby i wtedy jest czas na alarm - stwierdza.

Synoptycy z kolei twierdzą, że powstania tornada nie da się do końca przewidzieć. Przyznają jednak, że wystąpienie trąb powietrznych w najbliższym czasie jest w Polsce prawdopodobne.