Zainwestuj w bursztyn!

i

Autor: Shutterstock

Zainwestuj w bursztyn!

2019-04-16 0:00

Bursztyn to nie tylko piękny kamień ozdobny, tak chętnie wykorzystywany w jubilerstwie. Kamienie i biżuteria z bursztynem mogą być także doskonałą lokatą kapitału.

Diamenty, złoto, a także bursztyn to doskonała inwestycja kapitału. Choć cena bursztynu nieco ostatnio spadła, a to dlatego, że w Chinach jest mniejsze zainteresowanie tym kamieniem. Eksperci jednak oczekują, że znów wzrośnie.

Bursztyn potrafi być bardzo drogi – kilogram tej zastygłej przed milionami lat żywicy kosztuje nawet 20 tys. zł. Istnieje jednak zależność między wielkością kamienia a jego ceną. Najdroższe są największe okazy. Za kilogram dziesięciogramowych grudek, a większych raczej nie znajdziemy na bałtyckiej plaży, dostaniemy zaledwie kilkaset złotych. Jeśli więc inwestujemy, to w duże okazy 100-200g i większe. Takie raczej nie stracą na wartości.

Zainwestuj w bursztyn!

i

Autor: Shutterstock

Co wpływa na cenę kamienia

Traktując bursztyn jako lokatę kapitału, zwróćmy także uwagę nie tylko na wagę, ale także na inne cechy tego kamienia. Ważny jest wiek kamienia, a ten potrafią ocenić eksperci. Najwyższe ceny osiągają okazy w odcieniu miodowym. Nieco mniej płaci się na rynku za bursztyny mleczne lub ciemne.

Innym ważnym kryterium jest stan bursztynu. Ładne brzegi okazu i brak pęknięć od razu windują cenę kamienia. Takie bursztyny zdarzają się jednak nieczęsto. Niezwykle cenne, bo rzadkie są także bursztyny z inkluzją. Inkluzja to zatopiony przed milionami lat owad lub fragment rośliny, a niekiedy minerał: piryt lub kwarc. Za takie kamienie na rynku płaci się dużo więcej. O ile? To zwykle kwestia umowna między sprzedającym i kupującym. Jednak takie bursztyny mogą być cenniejsze niż złoto.

Zainwestuj w bursztyn!

i

Autor: Shutterstock

Kamień czy biżuteria

Jeśli traktujemy bursztyn jako lokatę kapitału, możemy kupić bryłki bursztynu lub gotową biżuterię. Nieobrobiony kamień zawsze będzie w cenie. Jednak biżuteria, ale taka pochodząca od renomowanego jubilera lub znanego artysty, również jest bardzo cenna. Liczy się nie tylko wielkość okazu, ale także kunszt wykonania jego oprawy i nazwisko autora.

Nie daj się oszukać

Przy bursztynach kupowanych nie dla ozdoby, ale jako lokata kapitału tym bardziej liczy się autentyczność okazu. Lepiej nie potwierdzać prawdziwości bursztynu domowym sposobem. W renomowanej galerii lub w sklepie z wyrobami jubilerskimi otrzymamy certyfikat autentyczności bursztynu. Możemy także poprosić o ekspertyzę Stowarzyszenie Bursztynników z Gdańska. Kontakt znajdziemy na stronie: www.amber.org.pl.

Złoto Bałtyku

We wtorek, 16 kwietnia o 21.00 na kanale „History” będziemy mogli zobaczyć trzeci odcinek programu „Złoto Bałtyku”. Opowiada historie osób związanych z branżą bursztynniczą w Polsce. Zdjęcia zostały zrealizowane w Gdańsku i okolicach.

Materiał Partnerski 

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki