Strajk Kobiet w Białymstoku

i

Autor: Ogólnopolski Strajk Kobiet Strajk Kobiet w Białymstoku (zdjęcie ilustracyjne z protestów w Warszawie)

Strajk Kobiet: Policja zatrzymała kilkanaście osób. W piątek dalsza część protestów [ZAPIS RELACJI]

2021-01-29 9:19

Strajk Kobiet w Polsce. Decyzja o opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce wywołała ogromne poruszenie, na nowo podnosząc mobilizację wśród organizatorów protestów. Na ulice miast wyszły tysiące Polek i Polaków, którzy nie zgadzają się z decyzją TK. W tej relacji na żywo znajdziecie najważniejsze informacje. Na bieżąco śledźcie sytuację na se.pl. Protestujący pod Trybunał Konstytucyjny otoczeni KORDONEM policji! Trwają negocjacje [RELACJA NA ŻYWO]

Zakaz aborcji w Polsce. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego został opublikowany

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce, który został wczoraj (27 stycznia) opublikowany, co wywołało falę protestów w ramach Strajku Kobiet, oznacza duże zmiany. Kiedy aborcja w Polsce jest dozwolona? Decyzja TK oznacza, że przerwanie ciąży będzie możliwe wyłącznie w dwóch przypadkach: wtedy, gdy zagrożone będzie życie lub zdrowie matki, a także w przypadku podejrzenia, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (do 12 tygodni od początku ciąży) - tj. na przykład w przypadku gwałtu lub kazirodztwa. Wcześniej dokonanie aborcji było również możliwe w sytuacji, w której badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazywały na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej) – przesłanka została uznana za niezgodną z Konstytucją RP orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 roku. Decyzja ta wznowiła Strajk Kobiet. 

Poniżej relacja na żywo!

Zakaz aborcji w Polsce. Strajk Kobiet! [RELACJA NA ŻYWO]

Aktualizacja, godz. 9:19

Konstancja Nowina-Konopka to uznana fotoreporterka z Krakowa, laureatka Grand Press Photo. Dostała ona wezwanie na komendę policji w związku z relacjonowaniem protestu klimatycznego w grudniu. Fotoreporterka robiła również zdjęcia podczas Strajku Kobiet.

Szczegóły: Fotoreporterka dokumentowała Strajk Kobiet. Policja weszła do jej domu Z SAMEGO RANA! Koniec wolności mediów?

Aktualizacja, godz. 8:28

Wiceminister rodziny i pełnomocnik rządu ds. polityki demograficznej, Barbara Socha podzieliła się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

- Podkreślmy jeszcze raz: aborcja jest w Polsce legalna, gdy prawo dzieci nienarodzonych staje w kolizji z prawem innych osób, czyli matek. Nie ma czegoś takiego zmuszanie kobiet do rodzenia martwych dzieci. To jest fikcja - stwierdziła Socha.

Przeczytajcie koniecznie: Kobiety będą zmuszane do rodzenia martwych dzieci? Zaskakujące słowa wiceminister rodziny

Aktualizacja, godz. 7:50

- Na komisariatach wciąż trwają czynności z zatrzymanymi. Niektóre osoby, jak Babcia Kasia (Pruszków) czy Klementyna Suchanow (Mińsk Mazowiecki) zostaną na pewno na dołku. Trzy osoby z Piaseczna mają wyjść jeszcze dzisiaj. Tak samo czynności trwają teraz w Legionowie (3 osoby). Do jednej z nich właśnie musiał przyjechało pogotowie. Wcześniej osoby bliskie dostały informacje o jej pobiciu przez policjanta i podejrzeniu złamania nosa. Kolejne dwie osoby zostały zlokalizowane w Nowym Dworze Mazowieckim. Podsumowując. Zatrzymano 13 osób. Do tej pory (godz. 2:00) zwolniono trzy - czytamy na feministycznym profilu Szpila.

Aktualizacja, godz. 7.05

To była kolejna gorąca noc na ulicach Warszawy. Tysiące osób wyszło w czwartek 28 stycznia wieczorem, aby dać wyraz swojemu niezadowoleniu po publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Podczas protestów doszło do zatrzymań. Policja ujęła m.in. Klementynę Suchanow, działaczkę Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Dziś (piątek, 29 stycznia) planowane są kolejne protesty.

29.01.2021

Aktualizacja, 23:00

Dziękujemy za uwagę! Naszą relację wznowimy jutro o godzinie 7:00.

Aktualizacja, 22:51. Kolejne zatrzymania! Wciąż brak porozumienia

Ogólnopolski Strajk Kobiet informuje na swoim Twitterze o "kolejnej osobie poturbowanej i zatrzymanej.

Aktualizacja, 22:39. Demonstranci próbują przerwać kordon policji!

Pod Trybunałem Konstytucyjnym cały czas trwa demonstracja ws. aborcji. Policja otoczyła kordonem demonstrujących i chce ich wylegitymować zanim opuszczą miejsce protestu. Manifestanci chcą iść pod komendę przy ul. Żytniej, gdzie ma być jedna z zatrzymanych tego wieczoru. Dochodzi do przepychanek z policją. Demonstranci próbują przerwać kordon - informuje PAP.

Aktualizacja, 22:04. Strajk Kobiet: - Trwają negocjacje z policją

Wciąż nie ma porozumienia na linii policja - strajkujący. - Uczestnicy protestu chcą ruszyć w stronę Żytniej. Apelują o wypuszczenie. Policja twardo trzyma kordon. Trwają "negocjacje" - czytamy na Twitterze Strajku Kobiet.

Aktualizacja, 21:50. Sytuacja wciąż jest bardzo napięta!

- Demonstranci czekają na informacje o zatrzymanych. Policja nie chce wypuszczać bez legitymowania - informuje Marcin Terlik.

Aktualizacja, 21:36 Zatrzymani przewożeni są do jednostek policji!

- Trzy osoby zatrzymane podczas protestu przed budynkiem Trybunału Konstytucyjnego przewożone są do jednostek, gdzie będą prowadzone z nimi czynności - powiedział PAP rzecznik policji, Sylwester Marczak.

Jak relacjonuje reporter Polskiej Agencji Prasowej, policja apeluje do protestujących o zachowanie spokoju i podchodzenie do funkcjonariuszy w celu wylegitymowania się.

Aktualizacja, 21:24. Zatrzymanych jest więcej?

Na oficjalnym Twitterze Strajku Kobiet pojawiła się informacja, że zatrzymanych jest więcej. - Rozbieżne informacje: policja mówi o trzech zatrzymanych, demonstranci wiedzą o pięciu. Czekamy na informację od Szpili - czytamy.

Aktualizacja, 21:17. Policja: - Zatrzymani odmówili podania danych

Sytuacja pod Trybunałem Konstytucyjnym jest bardo napięta. Głos w sprawie zabrała także stołeczna policja, która wyjaśnia całe zajście. - W trakcie trwającego protestu policjanci interweniowali wobec trzech osób, które wtargnęły na teren Trybunału Konstytucyjnego. Następnie odmówiły one podania swoich danych. Trwają czynności z zatrzymanymi - czytamy na Twitterze.

Aktualizacja, 20:57. Marta Lempart: - Puście naszych ludzi!

Liderka Strajku Kobiet zaapelowała do policjantów, że ci mają wypuścić zatrzymanych za wtargnięcie na teren TK uczestników protestu. Lempart zapowiedziała, że jeśli mundurowi się do tego nie zastosują, to "będzie piekło".

Aktualizacja, 20:50. Policja potwierdza zatrzymania!

Podczas trwającego w Warszawie przed budynkiem Trybunału Konstytucyjnego protestu ws. aborcji policja zatrzymała trzy osoby. Jak podano, wtargnęły one na teren Trybunału Konstytucyjnego. - Trwają czynności z zatrzymanymi - przekazała Polskiej Agencji Prasowej stołeczna policja. Potwierdzają się doniesienia, że jedną z zatrzymanych jest Klementyna Suchanow.

Aktualizacja, 20:45. Strajk Kobiet: - Nie ruszamy się spod Trybunału, dopóki nie dowiemy się, co stało się z naszymi ludźmi!

Trwa konfrontacja policji z uczestnikami Strajku Kobiet pod Trybunałem Konstytucyjnym. - Policja apeluje o rozejście się w kierunku Placu na Rozdrożu. Demonstranci nie chcą ruszyć, póki nie zostaną wypuszczone zatrzymane osoby. Nie ruszamy się spod Trybunału, dopóki nie dowiemy się, co stało się z naszymi ludźmi. Policja namawia nas do złożenia oświadczeń, że olewamy porwane osoby i przepraszamy. Wtedy nas puszczą - czytamy na Twitterze Strajku Kobiet.

Aktualizacja, 20:39. Tłumy pod siedzibą Trybunału Konstytucyjnego!

- Aleja Szucha w czerwieni. Pod siedzibą "TK" wielki ślad i kłęby dymu od rac - czytamy na oficjalnym Twitterze Strajku Kobiet. Dodatkowo dowiaduje się także, że Klementyna Suchanow i inne osoby, które weszły na teren "TK", zostały zatrzymane!

Aktualizacja, 20:02. Protestujący przeszli pod siedzibę Trybunału Konstytucyjnego

W czwartek po godz. 19 demonstranci zgromadzili się na placu Na Rozdrożu. Plac był krótko zablokowany, ponieważ demonstranci weszli na ulicę. Wśród nich jest liderka Strajku Kobiet Marta Lempart. - Spotykamy się, bo to państwo myśli, że może nam zakazać aborcji, że może nam zabrać prawa. Tak im się wydaje - powiedziała Lempart na rozpoczęcie protestu.

Przed godz. 20 protest przeszedł przed budynek Trybunału Konstytucyjnego. Na miejscu protestu są znaczne siły policji. Przed budynkiem TK ustawił się szpaler funkcjonariuszy - informuje PAP.

Aktualizacja, 19:31. Warszawa: Plac Na Rozdrożu zablokowany! Zaczął się Strajk Kobiet

W czwartek ok. godz. 19 demonstranci zgromadzili się na placu Na Rozdrożu. Uczestnicy demonstracji mają ze sobą transparenty m.in. z napisami: "Aborcja bez granic", "Nie zwyciężycie nad ludzką godnością bezpodstawnym wyrokiem", "Chciałam mieć więcej dzieci, zabiliście tę chęć". Niektórzy mają ze sobą emblematy Strajku Kobiet i pluszowe zabawki - informuje PAP.

Na miejscu protestu są również znaczne siły policji. Policja puszcza komunikaty wzywając zebranych do rozejścia się.

Aktualizacja, 18:58. Szczeciński Strajk Kobiet. Manifestujący pod siedzibą PiS!

O godz. 17:00 na placu Solidarności zebrało się kilkaset osób, które postanowiły zamanifestować swój sprzeciw przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej i opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Później uczestnicy przeszli pod siedzibę Prawa i Sprawiedliwości w Szczecinie. Więcej: Strajk Kobiet w Szczecinie: Mieszkańcy protestowali na placu Solidarności [ZDJĘCIA]

Aktualizacja, 18:22. Ruszył Strajk Kobiet w Kaliszu: - Chcemy wolnej ABORCJI!

Na miejscu kilkadziesiąt mieszkańców naszego miasta. - Jesteśmy tutaj dziś, żeby walczyć o lepszą przyszłość dla naszych dzieci. Nie dla tych, które musimy urodzić, ale dla tych, które urodzimy, bo tak chcemy. Dzisiaj mówimy nie - mówiła jedna z uczestniczek manifestacji pod kaliskim ratuszem.

Aktualizacja, 17:30. Szczecin strajkuje na placu Solidarności!

Równo o godzinie 17:00 rozpoczął się szczeciński Strajk Kobiet. Na miejscu pojawiło się kilkaset kobiet i mężczyzn z transparentami. Na jednym z nich pojawił się napis: "Ja Ci w kota nie zaglądam"

Aktualizacja, 16:57. Kalisz: Strajk Kobiet w samym sercu miasta

Już wczoraj odbyły się pierwsze, spontaniczne protesty. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne. Jak informuje Strajk Kobiet Kalisz, także w naszym mieście odbędzie się manifestacja. - O godz. 18:00 kobiety spacerują przy kaliskim ratuszu – czytamy w informacji. Więcej: Niemal całkowity ZAKAZ aborcji w kraju! Kaliszanki mają dość i wychodzą na ulice

Aktualizacja, 16:05. Olsztynianki również wyjdą dziś na ulice: "Nigdy nie będziesz szła sama"

Mieszkańcy miast wyrazili swoje niezadowolenie ws. wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącym zaostrzenia ustawy aborcyjnej. W środę w Olsztynie ulicami miasta maszerowało ok. 60 osób. Uczestnicy spotkali się na placu "Solidarności". Na czwartek (28 stycznia) zapowiadane są kolejne protesty.

Przy tej okazji utworzono na Facebooku wydarzenie "Nigdy nie będziesz szła sama". Początek zgromadzenia o godz. 18.00 na Moście św. Jana Nepomucena w centrum Olsztyna. Więcej: Strajk Kobiet wrócił do Olsztyna. Protest "Nigdy nie będziesz szła sama" w czwartek, 28 stycznia

Aktualizacja, 15:14. Niedzielski: wszystkie zgromadzenia to okazja dla transmisji wirusa

- Wszystkie zgromadzenia, czego by nie dotyczyły, to okazja dla transmisji wirusa i potencjalna szansa na eskalację pandemii - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski pytany, czy protesty związane z publikacją wyroku TK dot. aborcji stwarzają zagrożenie pogorszenia sytuacji epidemiologicznej.

Na pytanie dziennikarza, czy w dłuższej perspektywie protesty te stwarzają ryzyko pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej, Niedzielski odpowiedział: - Oczywiście, że tak i - abstrahując od wszelkich spraw światopoglądowych - wszystkie zgromadzenia, czego by one nie dotyczyły, to jest okazja dla transmisji wirusa - informuje PAP.

Aktualizacja, godz. 14:30. W Płocku protest pod siedzibą PiS

Płock po raz kolejny przyłącza się do ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Czwartkowy protest zaplanowano pod siedzibą PiS na Starym Rynku. Wszystko ma się rozpocząć o godz. 19.30, choć jak informuje "Siła Kobiet - Płock", pierwsze osoby chcące się przyłączyć spodziewane są już godzinę wcześniej. Z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji nie zgadza się płocczanka Monika Mioduszewska-Olszewska. Więcej: Strajk Kobiet w Płocku. Protest pod siedzibą PiS. "Nie chcę aborcji, tylko chcę mieć wybór"

Aktualizacja, godz. 13:48. Poznaniacy wyjdą na ulice

Manifestacja pod nazwą "Wolność, równość, aborcja na żądanie" odbędzie się w czwartek (28 stycznia) o godz. 19:00 na pl. Wolności w Poznaniu. - Stało się. Prawicowy rząd, rękoma wadliwie powołanego Trybunału Konstytucyjnego, dokonał zamachu na wolność wszystkich osób z macicami. Mamy dość facetów w garniturach i sutannach, którzy mówią nam, jak żyć i wedle swego widzimisię ustanawiają barbarzyńskie prawo - piszą organizatorzy protesty, który odbędzie się w Poznaniu. Więcej: Zakaz aborcji w Polsce. Poznaniacy wyjdą na ulice! "Barbarzyńskie prawo"

Aktualizacja, godz. 13:05. Mieszkańcy Szczecina będą protestować 

W czwartek, 28 stycznia planowana jest kolejna manifestacja w Szczecinie. Pod hasłem "Wy******lać!!! To nie my zaczęłyśmy!" przeciwnicy kontrowersyjnego wyroku TK zbiorą się na placu Solidarności, by zamanifestować swoje niezadowolenie. "Przed PiS-em został już tylko ostatni krok do praktycznie całkowitego zakazu aborcji w Polsce! Nie pozwolimy na to, by naszym życiem rządziła populistyczna prawica na pasku kościoła" - zapowiadają organizatorki protestu. Więcej: Strajk Kobiet: Mieszkańcy Szczecina będą protestować na placu Solidarności

Aktualizacja, godz. 11:56. Pomorskie: Strajk Kobiet! Będą utrudnienia

Strajk kobiet na Pomorzu. Czwartkowe protesty [28.01.2021]

  • GDAŃSK - 19:00 - Spacer przeciwko wyrokowi TK spod biur PiS-u przy Targu Drzewnym
  • TRÓJMIASTO - Protest zmotoryzowany (prawdopodobnie przejazd głównym ciągiem komunikacyjnym, szczegóły są ustalane)
  • CZŁUCHÓW 0 16:00 - Strajk kobiet pieszo i zmotoryzowanie z ronda Jana Pawła II
  • WEJHEROWO - 12:00 - Protest pieszy z Placu Jakuba Wejhera

Najnowsze informacje dotyczące strajków na Pomorzu dostępne są w aktualizowanym poście na stronie TAK Trójmiejska Akcja Kobieca na Facebooku. Więcej: Pomorskie: Strajk kobiet po publikacji wyroku TK. Będą protesty i utrudnienia [LISTA MIEJSC - 28.01.2021]

Aktualizacja, godz. 11:30. Łodzianie będą protestować

Wczoraj w całej Polsce odbyły się manifestacje. Protestować wyszli również łodzianie, którzy zapowiadają: "Będziemy na ulicy tak długo, jak będzie potrzeba!" Na dziś (28 stycznia) w Łodzi zaplanowano kolejny protest. Start o godz. 18:00 pod siedzibą PiS przy ul. Piotrkowskiej 143. Więcej: Po publikacji wyroku TK ŁODZIANIE WYSZLI PROTESTOWAĆ! "Będziemy na ulicy tak długo, jak będzie potrzeba!"

Aktualizacja, godz. 11:00. Strajk Kobiet ruszy także w Toruniu

Na czwartek (28.01.2021) na godzinę 18:30 zaplanowano kolejne wydarzenie związane ze Strajkiem Kobiet w Toruniu. Pod Pomnikiem Mikołaja Kopernika zgromadzą się uczestnicy eventu "Nie oddamy Wam aborcji II". - Aborcja jest w naszych rękach. Nie oddamy jej, będziemy się w niej wspierać, pomagać i informować. Idziemy im to wykrzyczeć. Pamiętajcie jesteśmy i nie zostawimy was w potrzebie aborcji! - czytamy w opisie wydarzenia na Facebooku. - Polecamy ubrać ekstra getry i ekstra skarpety, plus buty z dobrą podeszwą, która będzie odporna na pośniegowe błoto. I parasolki. Koniecznie parasolki - dodają przedstawiciele Manify Toruńskiej. Więcej: Strajk kobiet w Toruniu. Będą krzyczeć "Nie oddamy wam aborcji!" [ZAPOWIEDŹ, UTRUDNIENIA]

Aktualizacja, godz. 10:35. Rzeszowianki wyjdą na ulice

W Rzeszowie organizowany jest protest w czwartek 28.01 o godz. 18:00 pod biurem PIS w Rzeszowie przy ul. Hetmańskiej. Protest organizuje Manifa Rzeszów i Uwaga Tu Obywatele. - Znowu musimy wyjść na ulice. Znowu chcą odebrać nam nasze prawa. TAK DLA BEZPIECZNEJ I LEGALNEJ ABORCJI! NIE DLA PSEUDOWYROKU PSEUDOTRYBUNAŁU! Parasolki w dłoń i widzimy się w czwartek o godzinie 18.00 pod biurem PIS w Rzeszowie! - napisali na wydarzeniu w mediach społecznościowych. Więcej przeczytacie tutaj: Wyrok TK ws. aborcji. Rzeszowianki wyjdą na ulicę. W czwartek w Rzeszowie Strajk Kobiet!

Aktualizacja, godz. 09:50. Planowane są manifestacje w całym kraju

W miastach w całej Polsce planowane są manifestacje w ramach Strajku Kobiet. Tysiące osób w kraju chcą protestować przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce. O sytuacji związanej z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego rozpisują się także media na świecie, wskazując, że decyzja TK oznacza umiejscowienie Polski w gronie państw z najbardziej restrykcyjnymi zasadami dotyczącymi aborcji. W ramach relacji na żywo na łamach portalu se.pl. znajdziecie Państwo wszystkie najważniejsze informacje w tej sprawie. 

Sonda
Czy zgadzasz się z decyzją Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji?
W całym kraju odbyły się protesty kobiet
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany