Żnin: Były poseł LPR, Witold Hatka zginął w wypadku

2010-11-15 14:16 Ag

Tragiczna śmierć byłego parlamentarzysty. 71-letni Witold Hatka, który od października 2005 roku do listopada 2007 roku zasiadał w ławach sejmowych jako poseł LPR nie żyje. Polityk zginął w wypadku samochodowym we wsi Załachowo nieopodal Żnina (woj. kujawsko- pomorskie).

Zanim w 2001 roku Witold Hatka wstąpił do Ligi Polskich Rodzin i zasiadł w radzie politycznej partii był przedsiębiorcą i bankowcem. W latach 80-tych prowadził gospodarstwo rolno- ogrodnicze. Zakładał NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” i współorganizował strajk rolników w Bydgoszczy. W stanie wojennym był przez trzy miesiące internowany.

Przeczytaj koniecznie: Trzebownisko: Poseł PO Jan Tomaka chce być wójtem

Polityk LPR w 1984 wyemigrował do USA, gdzie prowadził działalność gospodarczą, był prezesem Fundacji Rzymskiej im. Jana Pawła II w Waszyngtonie oraz zasiadał we władzach emigracyjnego PSL. Po powrocie do Polski, w 1991 został wiceprezesem, a następnie przewodniczącym rady nadzorczej Wielkopolskiego Banku Rolniczego, który jako samodzielna placówka istniał do 2000 roku.

Po przejęciu WBR przez inny bank nad głową Witolda Hatki zawisły czarne chmury. Przedsiębiorcą zajął się sąd, zarzucano mu bowiem popełnienie przestępstwa niegospodarności ze skutkiem w postaci szkody w majątku banku w wysokości przekraczającej 3 mln zł.

Był posłem na Sejm IV i V kadencji. Na Wiejskiej pojawił się po wyborach w 2001 roku, kiedy to uzyskał mandat poselski w okręgu bydgoskim. Poseł Hatka zasiadał w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Patrz też: Posłowie przyznają: Tu jest Sejm! Tu się pije!

Witold Hatka zginął tragicznie w wypadku we wsi Załachowo w sobotę, 13 listopada. Policja w Żninie podaje, że samochód, którym jechał były poseł zjechał nagle na przeciwny pas ruchu, wpadł do rowu, uderzył w nasyp, a następnie dachował. Polityk zmarł wskutek odniesionych obrażeń.