105,5 mld USD! Takie są straty gospodarki Ukrainy wskutek zniszczeń wojennych

2022-05-28 18:40
dolary, USD
Autor: pixabay.com

Rosyjska agresja wyniszcza, również ekonomicznie, Ukrainę. Jeśli wojna będzie się przeciągać, do czego zdaje się zdążać rosyjska strategia (choć ostatnio słychać sporo, że Rosjanie przymierzają się do drugiego szturmu na Kijów), to sytuacja gospodarcza Ukrainy jest nie do pozazdroszczenia. Te szacunkowe straty dotyczą tylko zniszczonego dobra materialnego. Na liczenie wszystkich strat przyjdzie czas dopiero po tym, gdy skończy się wojna.

Ukraińskie Centrum Strategii Gospodarczej przewiduje, że z końcem roku produkt krajowy brutto będzie niższy, w stosunku do tego z roku poprzedniego, o jedną trzecią. Mówił (28 maja) o tym w wywiadzie dla agencji prasowej UNIAN jego dyrektor wykonawczy Glib Wyszlinski. Podkreślił, że do przedsiębiorstw w centrum i na północy kraju wracają pracownicy, a „gospodarka ustabilizowała się na niższym poziomie z lekkim wzrostem w porównaniu z kwietniem – firmy w bezpieczniejszych rejonach stopniowo wznawiają pracę, odbudowują łańcuchy produkcyjne i logistyczne”. Wskazuje, że dane dotyczące obecnej kondycji gospodarki ukraińskiej nie są dokładne, gdyż Państwowy Komitet Statystyczny, odpowiednik naszego GUS, nie zbiera raportów od przedsiębiorstw. Bez tego wiadomo, że ukraińska gospodarka jest w kryzysie. Jednym ze czynników określających jej kondycję jest stopa bezrobocia. Co w tej materii uważa ekonomista? – Ostatnie opublikowane dane dotyczą kwietnia. Według nich bezrobocie wzrosło z 9 proc. w lutym do 27 proc. w marcu i nieznacznie spadło do 26 proc. w kwietniu. Tylko 34 proc. Ukraińców pracujących na początku wojny otrzymało w kwietniu pełne wynagrodzenie…

Dodajmy, że wszyscy ci pracownicy, którzy zostali zmobilizowani, mają nadal wpłacane pensje i inne świadczenia w pełnej wysokości. A co z inflacją, z cenami żywności, w państwie, które od trzech miesięcy broni się przed drugą (?) potęgą militarną i 11. gospodarczą w świecie (Polska jest na 21. miejscu, a Ukraina zajmuje 49. pozycję)? Jakby nie było rosyjska agresja zatrzymała funkcjonowanie 30 proc. gospodarki ukraińskiej. Otóż – w opinii Wyszlinskiego – tu nie jest tak źle, jakby mogło wydawać, bo… to zaskakujące… – Największy wpływ na ceny ma obecnie wzrost kosztów logistyki, w szczególności cena i dostępność paliwa. Jednocześnie brak możliwości eksportu zboża przez porty hamuje ceny żywności na Ukrainie. Ogólnie ceny w ciągu roku wzrosną o 20-24 proc. Jest to obecnie niewiele jak na kraj będący w stanie wojny, biorąc pod uwagę, że na przykład w Estonii roczna inflacja osiągnęła 19 procent.

Express Biedrzyckiej - kmdr por. Maksymilian Dura: Blokując Odessę można udusić Ukrainę

Według Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej (Kyiv School of Economics) „ma dzień 25 maja łączna kwota bezpośrednich strat ukraińskiej gospodarki z tytułu niszczenia i niszczenia budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz infrastruktury przekracza już 105,5 mld USD”. Od tygodni widzimy w mediach obrazy ukazujące zniszczone miasta, zrujnowane dzielnice itd. KSE podaje, że w sumie wskutek wojny uszkodzeniu lub zniszczeniu uległo 44 mln m kw. mieszkań. Te straty szacuje się na 39,3 mld USD. „Łączna kwota bezpośrednich udokumentowanych strat ukraińskich przedsiębiorstw osiągnęła już 11,3 mld USD. W ciągu ostatniego tygodnia liczba ta wzrosła o 591 mln USD”.

Do odbudowy lub zbudowania od podstaw nadaje się 227 przedsiębiorstw. Gospodarka to nie tylko zakłady przemysłowe. To także handel i edukacja. Zmieszczonych jest 2910 placówek handlowych (sklepów, marketów, punktów usługowych itp.) W tym przypadku straty szacuje się na 1,4 mld USD. Na 1,5 mld dolarów wycenia się straty w przedszkolach, szkołach itp. Zniszczonych w mniejszym lub większym stopniu zostało 1123 różnych szkół i 621 przedszkoli, Wojna i agresorzy nie oszczędzają infrastruktury ochrony zdrowia; straty – 1,1 mld USD. To wszystko trzeba będzie odbudować. I pamiętać należy, że im dłużej wojna będzie trwała, tym rachunek strat materialnych będzie wzrastał.

Sonda
Czy w związku z wojną na Ukrainie obawiasz się drastycznych podwyżek cen żywności?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE