Bezdomni dostają szczepionki na COVID-19. Na razie tylko 40 osób

2021-02-22 18:39
Szczepienia Sputnik V w Argentynie
Autor: AP/Pavel Golovkin

Koronawirus w Rosji. Jak informują lokalne media z Sankt Petersburga miasto za namową organizacji charytatywnej zdecydowało się szczepić kolejne grupy osób rosyjską szczepionką Sputnik V. Należą do nich bezdomni. Władze oceniają, że w mieście żyje ok. 15 tys. osób bez dachu nad głową.

W niedzielę 40 bezdomnych w Sankt Petersburgu otrzymało szczepionkę Sputnik V przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 w ramach inicjatywy organizacji charytatywnej, która uzyskała poparcie lokalnych urzędników. - Tutaj jest wielu zagrożonych. Ważne jest, aby się zaszczepili - skomentowała Taisia ​​Suvorova z organizacji pozarządowej Nochleżka, która pomaga bezdomnym w Sankt Petersburgu. 40 osób, które otrzymało szczepionkę zostało zakwaterowanych w wynajętych przez organizację kwaterach. 

dr Michał Sutkowski: Wirus ma się doskonale: atakuje i zabija [Super Raport]

Osoby, które otrzymały szczepionkę nie kryją radości i wdzięczności za zwrócenie się do nich z pomocą. - Niektórzy mówią kontrowersyjne rzeczy na temat szczepionki, ale myślę, że jest więcej zalet niż negatywów - powiedziała agencji AFP 57-letnia Galina Iwanowna po otrzymaniu pierwszej dawki szczepionki. Aleksandr Suvorov, 60-letni bezdomny z Sankt Petersburga, powtórzył jej zdanie, dodając, że otrzymanie szczepionki jest dobre, „ponieważ sytuacja jest skomplikowana w przypadku koronawirusa”.

Akcja może napawać optymizmem, jednak potrzebujących jest o wiele więcej. Według szacunków miasto liczy aż 15 tys. osób w kryzysie bezdomności. Według organizacji Nochleżka liczba ta może być nawet dwukrotnie wyższa. Do podobnej akcji doszło również w Moskwie, a inicjatorem podania szczepionki osobom bezdomnym jest pozarządowa organizacja. Według oficjalnych danych w Rosji zarejestrowano 4,6 miliona przypadków koronawirusa, z czego 83 293 osób zmarło na COVID-19. 

Najnowsze