Wielka Brytania w żałobie

Elżbieta II pożegnana przez bliskich tak, jak księżna Diana. Royalsi w kondukcie żałobnym za trumną królowej

2022-09-15 9:48

W środę, 14 września trumna z ciałem królowej Elżbiety II została przetransportowana do Pałacu Westminsterskiego. W ten sposób uruchomiony kolejny etap operacji "London Bridge". W kondukcie żałobnym uczestniczyli bliscy zmarłej monarchini, w tym jej syn i następca - król Karol III, trójka młodszych dzieci Elżbiety II oraz książęta: William i Harry. W podobny sposób royalsi żegnali zmarłą w 1997 roku księżną Dianę.

Kondukt żałobny po śmierci królowej Elżbiety II. Royalsi przemaszerowali za trumną

Trumna z ciałem zmarłej królowej Elżbiety II została w środę, 14 września przetransportowana do Pałacu Westminsterskiego. W kondukcie żałobnym z Pałacu Buckingham przemaszerowali bliscy monarchini, w tym jej syn i następca król Karol III. Jak informuje PAP, za trumną szła również trójka jego młodszego rodzeństwa oraz pozostali członkowie rodziny królewskiej:

  • księżniczka Anna,
  • książę Andrzej i książę Edward,
  • książęta: William i Harry,
  • syn księżniczki Anny, a zarazem najstarszy wnuk Elżbiety II, Peter Philips,
  • mąż księżniczki Anny Timothy Lawrence,
  • książę Gloucesteru Ryszard
  • i David Armstrong-Jones, syn młodszej siostry Elżbiety II, nieżyjącej już też księżniczki Małgorzaty.

W podobny sposób royalsi uczcili zmarłą w 1997 roku księżną Dianę. 

W Pałacu Westminsterskim, a dokładniej w najstarszej jego części, Westminster Hall, trumna z ciałem królowej – przykryta królewskim sztandarem, na którym umieszczono imperialną koronę oraz wieniec z kwiatów – pozostanie do dnia pogrzebu. Od godz. 18 czasu polskiego do Westminster Hall wpuszczeni zostaną pierwsi ludzie czekający w kolejce, by przejść koło trumny i oddać hołd. O godz. 16 czasu polskiego rozpoczęło się nabożeństwo żałobne, któremu przewodzi arcybiskup Canterbury Justin Welby. Uczestniczą w nim: król Karol III, pozostali członkowie rodziny królewskiej, przedstawiciele Izby Gmin i Izby Lordów oraz parlamentów Szkocji, Walii i Irlandii Północnej oraz ambasadorowie 14 państw, których głową jest brytyjski monarcha.

Dalsza część artykułu i galeria zdjęć znajdują się poniżej.

PRZECZYTAJ: Wysłanniczka Super Expressu w Szkocji. Tak reagują na śmierć królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta II nie żyje. Król Karol III to potomek polskiego generała

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Kiedy się odbędzie?

Pogrzeb zmarłej w wieku 96 lat królowej Elżbiety II został zaplanowany na poniedziałek, 19 września. Uroczystości rozpoczną się o godz. 11.00 czasu londyńskiego w Opactwie Westminsterskim. Polskę będzie reprezentował prezydent RP Andrzej Duda, wraz z małżonkąNa pogrzeb Elżbiety II nie zostali zaproszeni przedstawiciele Rosji, Białorusi oraz Birmy. Przebieg uroczystości pogrzebowych został zaplanowany już wiele lat temu, jeszcze za życia zmarłej królowej. To element operacji "London Bridge". Wiadomo między innymi, że Elżbieta II zostanie pochowana w dwóch trumnach.

Sonda
Czy monarchia w Anglii powinna zostać zlikwidowana?