Pałac Buckingham

i

Autor: instagram.com/buckingham.palace.pictures

Cały majątek królowej!

Milionerka Elżbieta II. Lubiła dobre ciuchy, błyskotki, konie i okazałe pałace

2022-09-13 11:47

Wielka Brytania opłakuje swoją królową. Elżbieta II zmarła 8 września w swojej letniej posiadłości Balmoral. Miała 96 lat i była najdłużej panującą władczynią na świecie. Pozostawiła po sobie ogromny majątek – nie tylko nieruchomości, ale także dzieła sztuki, biżuterię i rasowe konie. Komu to wszystko przypadnie w udziale?

Elżbieta II zasiadała na brytyjskim tronie 70 lat. W tym czasie zdążyła zgromadzić imponujący majątek, choć nie wszystko, co było w jej posiadaniu, należało osobiście do niej. Zgodnie z wyliczeniami "Forbesa" aktywa, które kontrolowała królowa to – według różnych źródeł – od ok. 28 do ok. 34 miliardów dolarów, czyli od 130 do 157 mld złotych. Ten majątek obejmuje między innymi tzw. The Crown Estate, czyli zestaw nieruchomości o wartości 19,2 mld dolarów, w skład którego wchodzą – jak podaje "The New York Times" - nieruchomości handlowe o wartości 8 miliardów funtów w londyńskim West Endzie, grunty komercyjne rozsiane na terenie całego kraju, a nawet brytyjskie dno morskie. Na tej liście znajdują się także jeszcze klejnoty koronne oraz najsłynniejsza własność brytyjskiej korony, czyli okazały, późnobarokowy Pałac Buckingham, liczący 200 sypialni, 70 łazienek i 600 komnat. Dobrze, że królowa nie musiała tego sama sprzątać.

CZYTAJ TKAŻE: Ćwiczą pogrzeb królowej Elżbiety II. Kilkugodzinne próby, zamknięte ulice [GALERIA]

Królowa Elżbieta II nie żyje. Król Karol III to potomek polskiego generała

"Skromny" majątek królowej Elżbiety 

Do samej monarchini należał natomiast o wiele "skromniejszy" majątek, bo szacowany na "zaledwie" 370 mln funtów (prawie 2 miliardy złotych). W jego skład weszło kilka nieruchomości, w tym szczególnie bliski jej sercu zamek Balmoral, w którym królowa spędzała wakacje, a w którym 8 września zmarła. Elżbieta II słynęła także z miłości do sztuki i zwierząt. Przez lata zgromadziła pokaźną kolekcję dzieł sztuki, była także w posiadaniu hodowli koni pełnej krwi angielskiej oraz licznej, bajecznie drogiej biżuterii – od tiar przez naszyjniki aż po broszki wysadzane diamentami. Te drogie cacka można było podziwiać nie tylko na niej, ale także między innymi na księżnej Kate, czy księżniczce Beatrice.

CZYTAJ TAKŻE: Elżbieta II będzie pochowana w dwóch trumnach? Sensacyjne doniesienia!

Sonda
Czy monarchia w Anglii powinna zostać zlikwidowana?

Bez podatku za majątek Elżbiety II

Cały prywatny majątek królowej odziedziczy teraz jej syn i następca tronu, 73-letni król Karol III i – co najciekawsze – zgodnie z brytyjskim prawem, nie będzie musiał od tego odprowadzać podatku. Karol zyska też kontrolę nad majątkiem korony, ale nie może sprzedać tych aktywów.

Nasi Partnerzy polecają