Aleksiej Kriworuczko

i

Autor: Shutterstock, mil.ru/Wikipedioa CC BY 4.0 Aleksiej Kriworuczko

Jak to możliwe?!

Córki ważnego rosyjskiego polityka z amerykańskim obywatelstwem. To on otruł Nawalnego!

2022-08-11 9:31

Czy to możliwe, aby córki ważnego i wpływowego rosyjskiego polityka otrzymały amerykańskie obywatelstwo? Okazuje się, że tak. Aleksiej Kriworuczko, wiceminister obrony Rosji, odpowiedzialny za zakup broni dla rosyjskiej armii, działacz państwowy i polityk, ma dwie córki. Obie w świetle prawa są obywatelkami nie tylko Rosji, ale i USA. W 2020 roku Unia Europejska nałożyła na Kriworuczkę osobiste sankcje w związku z otruciem Aleksieja Nawalnego. Informację tę podał zespół śledczy Aleksieja Nawalnego, a całą sprawę opisał "The Moscow Times" w swoim internetowym wydaniu.

Aleksiej Kriworuczko objęty sankcjami UE

Aleksiej Kriworuczko to rosyjski polityk objęty unijnymi sankcjami. W 2020 roku Unia Europejska nałożyła na Kriworuczko osobiste sankcje w związku z otruciem Aleksieja Nawalnego, opozycjonisty i więźnia politycznego. Co to oznacza w praktyce? Osobom objętym sankcjami nie wolno wjeżdżać do krajów UE, korzystać z tranzytu przez te kraje, ich majątek i fundusze w UE są zamrożone, obowiązuje zakaz udzielania im jakiejkolwiek pomocy ekonomicznej ze strony obywateli UE.

Kim jest Aleksiej Kriworuczko?

Aleksiej Kriworuczko jest wiceministrem obrony narodowej Rosji od 2018 roku. Wcześniej był dyrektorem fabryki Kałasznikowa. Kriworuczko jest odpowiedzialny m.in. za zakupy broni dla rosyjskiej armii. "Przez dwa i pół roku był zarówno wiceministrem, jak i prezesem Kałasznikowa kupując od siebie broń strzelecką, rakiety lotnicze, sprzęt do obrony powietrznej i wojskowy sprzęt specjalny" - pisze "The Moscow Times". Prywatnie Kriworuczko jest mężem Jekateriny Toropowej, która zdobyła tytuł Miss Moskwy 2001 . W 2007 roku Toropowa otrzymała paszport na nazwisko swojego męża. Małżonkowie mają dwie córki: Sofię i Annę. Obie mają amerykańskie obywatelstwo, mimo że ich ojciec to wpływowy polityk reżimu Putina, człowieka, który 24 lutego 2022 roku wywołał wojnę na Ukrainie i jest odpowiedzialny za krwawą rzeź ludności cywilnej w tym kraju.

ZOBACZ TAKŻE: Osiem wielkich wybuchów na Białorusi! "Czuć było falę uderzeniową"

CZYTAJ TEŻ: Białoruś niszczy zaporę na polskiej granicy! "Wchodzi po kilka osób"

Córki ważnego rosyjskiego polityka mają amerykańskie obywatelstwo

Jak to możliwe? Bardzo prosto: obie córki Kriworuczki urodziły się w Stanach Zjednoczonych, nie w Rosji. Sofia przyszła na świat w 2012 roku, a jej siostra Anna cztery lata później. W świetle amerykańskiego prawa urodzenie dziecka na terenie USA daje prawo do ubiegania się o amerykańskie obywatelstwo dla niego. I tak też zrobił rosyjski wiceminister obrony z żoną - wystąpili o amerykańskie obywatelstwo dla swoich dzieci.

Wiceminister obrony Rosji ma ogromne mieszkanie w USA

Smaczku sprawie dodaje też fakt, że Kriworuczko ma na terenie Stanów Zjednoczonych wielką posiadłość - mieszkanie w Miami. Jak podaje "The Moscow Times", rosyjski działacz kupił je jeszcze zanim został członkiem rosyjskiego rządu. Jak wyliczyli członkowie zespołu śledczego Aleksieja Nawalnego, w ciągu sześciu lat przed mianowaniem na stanowisko wiceministra obrony Kriworuczko odwiedził USA 26 razy, najczęściej latał do Miami. To właśnie w Miami rosyjski polityk założył w 2011 roku firmę, a jej majątek wpisał mieszkanie o powierzchni 255 m kw. warte, bagatela, kilka milionów dolarów. Kriworuczko przekazał później mieszkanie w Miami pracownikowi Kałasznikowa, który do wybuchu wojny na Ukrainie odpowiadał - jak czytamy w "The Moscow Times" - za sprzedaż produktów Kałasznikowa w USA.

Express Biedrzyckiej: Gen. Waldemar Skrzypczak: Rosjanie są w kryzysie. To nie przerwa operacyjna
Sonda
Boisz się głodu spowodowanego wojną na Ukrainie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany