Fatalna sytuacja u naszych sąsiadów. Przyśpieszyli wprowadzenie stanu wyjątkowego

2021-11-25 20:13
Fatalna sytuacja u naszych sąsiadów. Przyśpieszyli wprowadzenie stanu wyjątkowego
Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/Surprising_Shots Fatalna sytuacja u naszych sąsiadów. Przyśpieszyli wprowadzenie stanu wyjątkowego

Od północy z czwartku na piątek w Czechach obowiązywać będzie stan wyjątkowy. Ma to związek z bardzo poważną sytuacją epidemiczną w tym kraju. Nowe ograniczenia dotyczyć będą otwarcia wielu miejsc publicznych. Odwołano także jarmarki bożonarodzeniowe.

Według pierwotnych zamiarów gabinetu Andreja Babisza stan wyjątkowy w Czechach miał obowiązywać od północy z soboty na niedzielę. Babisz uznał jednak, że aktualna sytuacja epidemiczna uzasadnia przyspieszenie go. Tym samym nowe ograniczenia zaczną obowiązywać od godz. 18 w piątek. Dotyczą one m.in. godzin otwarcia restauracji, barów i klubów. Odwołane zostały także jarmarki świąteczne. Nie wprowadzono obostrzeń dotyczących podróży ani godziny policyjnej.

Ogłaszając poprzednie dwa stany wyjątkowe, które w 2020 i 2021 roku trwały łącznie 254 dni, rząd ograniczał podróże i wychodzenie z domów, zamykał sklepy i szkoły. Tym razem stan wyjątkowy obejmie m.in. zakaz spożywania alkoholu w przestrzeni publicznej i zamknięcie jarmarków świątecznych. Tradycyjna sprzedaż choinek oraz karpi będzie dozwolona. W godzinach 22-5 zamknięte będą restauracje, kawiarnie, puby, dyskoteki i kluby.

W imprezach kulturalnych, zawodach profesjonalnych sportowców i imprezach edukacyjnych będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 1000 osób, które muszą być zaszczepione lub przeszły Covid-19. Na innych imprezach masowych, takich jak uroczystości organizacji społecznych, przyjęcia towarzyskie lub bale, od godziny 18 w piątek będzie mogło uczestniczyć maksymalnie 100 osób. Pogrzeby będą mogły być organizowane bez ograniczeń.

Do pracy na oddziałach covidowych będą mogli być kierowani lekarze, personel pielęgniarski i inny personel medyczny z innych szpitali, przychodni i ambulatoriów. Nie wprowadzono obowiązku pracy w szpitalach dla studentów wydziałów szkół medycznych.

Premier Babisz i minister zdrowia Adam Vojtiech podczas prezentowania nowych regulacji apelowali o szczepienie się przeciw Covid-19.

Sonda
Czy w Polsce powinien być wprowadzony stan wyjątkowy, tak jak w Czechach?
Brytyjski wariant koronawirusa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE