lądownik Vikram wylądował na południowym biegunie Księżyca

i

Autor: shutterstock

Lądownik Vikram

Indie zagrały na nosie Rosjanom. Tak się ląduje na Księżycu! Historyczny moment!

2023-08-23 15:27

Indyjska agencja kosmiczna poinformowała w środę, 23 sierpnia, że misja Chandrayaan-3 zakończyła się sukcesem. "Nasz lądownik Vikram wylądował na południowym biegunie Księżyca. To okrzyk zwycięstwa nowych Indii". Dzieje się to zaledwie kilka dni po tym, jak na Księżycu rozbiła się rosyjska sonda kosmiczna Łuna-25.

"Indie są na Księżycu" – powiedział S. Somanath, szef Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO), gdy statek kosmiczny Chandrayaan-3 wylądował na południowym biegunie Księżyca. Informację przekazała agencja Reutera. Lądownik uważanej za kluczową w eksploracji Księżyca misji Chandrayaan-3, Vikram, wylądował na powierzchni Księżyca o godz. 18:03 czasu lokalnego w Indiach, czyli ok. godz. 14:33 w Polsce. Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) przekazała, że to pierwsze zakończone sukcesem lądowanie statku kosmicznego w pobliżu południowego bieguna Księżyca.

Historyczne lądowanie na Księżycu

Reuters dokładnie opisuje moment, w którym okazało się, że misja się powiodła. "Naukowcy i urzędnicy klaskali, wiwatowali i ściskali się nawzajem". "To okrzyk zwycięstwa nowych Indii" – powiedział natomiast premier Narendra Modi, którego widziano, jak macha indyjską flagą, obserwując lądowanie z Republiki Południowej Afryki, gdzie obecnie przebywa - podaje Reuters.

Indie lądują na Księżycu. Rosyjska sonda się rozbija

Indie są czwartym krajem, po USA, byłym ZSRR i Chinach, który z powodzeniem doprowadził do lądowania statku kosmicznego na Księżycu. Wszystkie poprzednie misje na Księżycu lądowały w pobliżu równika. Historyczne lądowanie Indii na Księżycu dzieje się zaledwie parę dni po tym, jak Rosjanie, pierwszy raz od 1976 roku wysłali tam swoją sondę. Łuna-25 miała za zadanie zbadać księżycowy biegun południowy, gdzie mogą znajdować się znaczące zasoby zamarzniętej wody. Jednak w niedzielę, 20 sierpnia, rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos poinformowała, że sonda się rozbiła. 

Sonda
Czy chciałbyś polecieć na Księżyc?
Gen. Bogusław Pacek: Rosja znalazła się w ślepej uliczce, na końcu której jest betonowa ściana
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany