Martyniuk porwany przez Rosjan. Wiceszef Zaporoskiej Elektrowni Atomowej jest torturowany

i

Autor: Materiały prasowe, Shutterstock Martyniuk porwany przez Rosjan. Wiceszef Zaporoskiej Elektrowni Atomowej jest torturowany

Porwanie zlecił Putin?

Martyniuk porwany przez Rosjan. Wiceszef Zaporoskiej Elektrowni Atomowej jest torturowany

2022-10-11 15:24

Wałerij Martyniuk, zastępca dyrektora Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, wpadł w ręce Rosjan. "Został uprowadzony i wywieziony w nieznanym kierunku" - podaje na Telegramie ukraiński Enerhoatom. Jak zaznaczają autorzy komunikatu, Martyniuk najprawdopodobniej jest poddawany torturom. "W ten sposób Rosjanie starają się zdobyć tak bardzo potrzebne im informacje".

Dramatyczne informacje płyną z Ukrainy. "Rosyjskie wojska uprowadziły i wywiozły w nieznanym kierunku wicedyrektora Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Wałerija Martyniuka; prawdopodobnie jest on poddawany torturom" - poinformował we wtorek (11 października) ukraiński koncern Enerhoatom. "W ten sposób Rosjanie starają się zdobyć tak bardzo potrzebne im informacje dotyczące osobistych spraw pracowników Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, aby jak najszybciej zmusić ukraiński personel do pracy dla Rosatomu. Okupanci torturują pracowników elektrowni, nie stroniąc od najbardziej brutalnych nadużyć" - czytamy w komunikacie  opublikowanym na Telegramie.

Wojna na Ukrainie. Polowania na szefów elektrowni atomowej

To nie jest pierwsze porwanie osób zarządzających elektrownią. Na początku października rosyjskie wojska uprowadziły i wkrótce uwolniły dyrektora generalnego elektrowni, Ihora Muraszowa. Wówczas z Rosji popłynęła informacja, że "Muraszow został tymczasowo zatrzymany, by odpowiedzieć na pytania". Po wtorkowych (11 października) wydarzeniach Enerhoatom zwrócił się do szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafaela Grossiego i "całej światowej społeczności" z prośbą o podjęcie wszelkich możliwych działań w celu jak najszybszego uwolnienia Martyniuka.

Ukraina 2022. Zaporoska Elektrowni Atomowa oblężona

Zaporoska Elektrownia Atomowa, to największa tego typu elektrownia w Europie, Znajduje się na okupowanych przez Kreml terenach obwodu zaporoskiego, który Rosja usiłuje oderwać od Ukrainy. Została zajęta przez wojska Putina od razu po rozpoczęciu się inwazji. Potem teren elektrowni był wielokrotnie ostrzeliwany. W obiekcie i jego okolicach ciągle stacjonują żołnierze najeźdźcy.

Sonda
Czy wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2022 roku?
Adamski o ataku rakietowym Rosji na Ukrainę: "Putin chciał osobistej zemsty" [Raport Walczaka]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany