Meteor z Czelabińska to ostrzeżenie dla ludzkości! Wybuch 40 razy większy niż w Hiroszimie!

2013-11-07 11:30

Ważył ponad 7 ton, leciał z prędkością 70 tysięcy kilometrów na godzinę. Wpadając w atmosferę spowodował wybuch 40 razy większy niż bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę! To nie scenariusz katastroficznego filmu. To opis badań meteoru, który spadł 15 lutego tego roku w okolicach Czelabińska w Rosji. Właśnie zostały przedstawione na łamach magazynu „Science”.

Meteor z Czelabińska badało 59 osób z 9 krajów. Kierowała nimi Olga Popowa z Rosyjskiej Akademii Nauk i Peter Jenniskens z amerykańskiej agencji NASA. Podane przez nich informacje mogą szokować!

– Wszedł w atmosferę pod małym kątem i na wysokości około 30 kilometrów eksplodował. W chwili wybuchu meteor był 30 razy jaśniejszy od Słońca – powiedział współautor badań Peter Jenniskens w wywiadzie dla magazynu „Science”.

W wyniku wybuchu, rannych zostało ponad 1500 osób, wiele z nich doznało poparzeń. Wybuch uszkodził 7500 okolicznych budynków i powybijał szyby w oknach. Fala uderzeniowa spowodowała zniszczenia w promieniu 90 km.

Zobacz też: UFO ocaliło Ziemię? Zestrzeliło meteoryt, który spadł w Czelabińsku!

Naukowcom udało się ustalić, że eksplozja tej małej planetoidy wyzwoliła energię równoważną 500 tysiącom ton TNT, czyli ok. 40 razy większą niż bomba atomowa zrzucona na Hiroszimę W chwili wejścia w ziemską atmosferę obiekt leciał z prędkością 19 km/s. Meteoryt miał średnicę ok. 20 metrów. Na wysokości ok. 30 metrów  rozpadł się na „drobne” kawałki. Suma ich wagi to aż 6 ton! Po laboratoryjnym przebadaniu okazało się, że skała, z której zbudowany był meteor czelabiński miała ponad 4 miliardy lat!

Jak podaje „TVN24” naukowcy określili kolizję jako ostrzeżenie dla ludzkości.

– Jeśli ludzkość nie chce podzielić losu dinozaurów, musimy dokładnie badać wydarzenia takie, jak to – powiedział profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis Qing-Zhu Yin.

Meteor czelabiński był największym znanym obiektem kosmicznym, który zderzył się z Ziemią od czasu katastrofy tunguskiej w 1908 r.

Czytaj również: Wiadomo już, skąd WZIĄŁ SIĘ METEORYT nad Czelabińskiem

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki