Obchody w Jerozolimie. Przewodniczący Yad Vashem: Jak mogę zapomnieć o torturach? RELACJA

2020-01-23 16:02 ZPL
Prezydent Francji Emmanuel Macron
Autor: AP Prezydent Francji Emmanuel Macron

W Jerozolimie rozpoczynają się dziś obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Wśród zaproszonych gości są m.in. prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, prezydent Francji Emannuel Macron, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence, następca brytyjskiego tronu książę Karol oraz prezydent Rosji, Władimir Putin. W obchodach nie weźmie natomiast udziału prezydent Polski, Andrzej Duda. Zapraszamy do śledzenia relacji z tego wydarzenia.

Obchody w Jerozolimie szybko stały się tematem numer jeden w polskiej polityce. Wszystko za sprawą zapowiedzi Andrzeja Dudy, który poinformował, że nie wybiera się do Izraela. Prezydent argumentował, że jego decyzja to protest przeciwko temu, że nie miałby możliwości wygłoszenia przemówienia. - Chciałem oddać hołd tym, którzy zginęli, przede wszystkim mówiąc o tym, że spośród 6 mln Żydów, którzy zginęli w Holokauście zamordowani przez Niemcy hitlerowskie, 3 mln to byli polscy obywatele. Więc połowa z tych wszystkich zamordowanych to byli obywatele tamtej II Rzeczpospolitej, która została zniszczona przez rozpoczęcie II wojny światowej przez hitlerowskie Niemcy, do których dołączyła później na mocy paktu Stalin-Hitler sowiecka Rosja - mówił prezydent w Radiowej Trójce, pytany o to, czego miało dotyczyć jego przemówienie.

Obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau zaczynają się o godzinie 12.30. Na SE.pl znajdziecie najważniejsze przemówienia oraz komentarze dotyczące tego wydarzenia.

RELACJA NA ŻYWO - KLIKNIJ, ABY ODŚWIEŻYĆ

16:44 Kończą się obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

16:16 Światowi przywódcy są proszeni o zawieszenie wieńców upamiętniających.

16:14 Collete Avital i Ros Moskovitz, które przeżyły Holocaust, zapalają światło upamiętniające.

16:09 W filmie pojawiają się również zdjęcia z deptanie flagi Unii Europejskiej opatrzone komentarzem o ekstremizmie.

16:06 Kolejnym punktem obchodów jest film dokumentalny o tematyce współczesnego antysemityzmu. Na ekranie widać antysemickie zdjęcia z całego świata, również pojawił się transparent w języku polskim.

16:04 - Wasza obecność tutaj jest dla nas nadzieją - powiedział Awner Szalew. - Pamięć powinna być akcją, by budować lepszą przyszłość. Dziękuję państwu za przybycie, bądźcie błogosławieni - zakończył przemowę.

16:03 - Nie powinniśmy autoryzować zafałszowanego przekazu historycznego. Uważam, że postąpiłem słusznie, rezygnując z udziału w obchodach w Jerozolimie - powiedział prezydent Polski Andrzej Duda.

16:00 Głos zabiera Awner Szalew – izraelski wojskowy i urzędnik, dyrektor Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie.

15:58 Israel Meir Lau zakończył przemówienie, publiczność nagrodziła go za płomienną przemowę gromkimi brawami.

15:53 Bardzo doceniamy to, że przyjechaliście, jesteśmy wdzięczni, że chcecie zwalczać antysemityzm. Tego nie zapomnimy nigdy, co dzisiaj mówicie. Wiemy, że mówicie to wszystko z głębi serca. Wierzymy, że Yad Vashem może być mostem dla ludzkości - mówi Israel Meir Lau.

15:50 Na mównicę wszedł Israel Meir Lau, izraelski rabin, przewodniczący Yad Vashem. - Nie jestem już więźniem, teraz jestem rabinem. Co za zmiana. (...) Nie mogę przebaczyć. Pamiętam matkę, która powiedziała mi, że mój ojciec był rabinem i muszę to kontynuować. Jak mogę zapomnieć bicie, głód, mróz? Nie - powiedział.

Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/swiat/news-obchody-w-yad-vashem-na-zywo,nId,4285132#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

15:35 Rozpoczyna się koncert orkiestry z międzynarodowymi chórami.

15:30 Steinmeier: Nacjonzliam to trucizna, walczymy z nim. Tu, w Yad Vashem wiem, że nie jesteśmy sami.

15:28 Steinmeier: Tak, my Niemcy pamiętamy. Ale czasami wydaje nam się, że lepiej rozumiemy przeszłość, niż teraźniejszość. Wydaje mi się, że mógłbym powiedzieć, że nauczyliśmy się i wzięliśmy lekcję z historii. Ale nie mogę tego powiedzieć, bo nienawiść ciągle się szerzy.

15:26 Steinmeier wspomina historię kilku młodych ofiar. - To Niemcy chcieli zdehumanizować Żydów w obozach koncentracyjnych. Nie udało im się. Ofiary są ciągle żywe w naszej pamięci. Zamordowanie 6 mln Żydów zrobili moi rodacy, z mojego kraju. 75 lat później stoję przed państwem jako prezydent Niemiec.

15:20 Na mównicę wychodzi prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier.

15:14 Książę Karol zakończył przemówienie. Wspomnienie Victora Ullmanna, austriackiego kompozytora, który zginął w komorze gazowej w Auschwitz-Birkenau w 1944r. Orkiestra gra jeden z utworów muzyka.

15:12 Książę Karol: Holocaust to nie tylko żydowska tragedia, ale całego świata. Musimy brać z niej lekcje.

15:10 Książę Karol wspomina swoją babcię. W 1943 w Grecji okupowanej przez nazistów pomogła rodzinie żydowskiej. Jest jedną ze sprawiedliwych świata. 

15:06 Książę Karol: Ogrom tego ludobójstwa z którym musiał poradzić sobie naród żydowski, nie da się pojąć. Wszyscy my musimy żyć w cieniu tych wydarzeń.

15:02 Na mównicę wychodzi Książę Walii, Książę Karol. - To zaszczyt być dzisiaj tutaj obecnym w imieniu Zjednoczonego Królestwa.

14: 58 Macron: Rasizm to trucizna. Wierzę, że edukacja nas ochroni, bo edukacja jest antidotum. Obiecujemy pamiętać, i nigdy nie zapomnieć.

14:56 Macron: Musimy być zjednoczeni globalnie i w Europie. Antysemityzm to nie tylko problem Żydów, ale również innych. Każdego razu antysemityzm pokazuje słabość demokracji, gdy tylko się pojawia, wybucha również rasizm. Jesteśmy tu, bo chcemy dać kres antysemityzmowi.

14:52 Macron: - Musimy mówić prawdę wszystkim pokoleniom. Musimy powtarzać słowa tych, którzy dokumentowali te straszne wydarzenia, a jednocześnie próbowali przeżyć.

14:48 Macron: - 75 lat temu bohaterscy żołnierze Armii Czerwonej przeszli przez bramę Auschwitz w okupowanej Polsce. Każdy opisywał ten szok i niedowierzanie. Nie było okrzyków radości i okrzyków gniewu, był szok.

14:45 Na mównicę wyszedł prezydent Francji, Emmanuel Macron.

14:38 Po przemówienia wiceprezydenta USA, Mike'a Pence'a, rozpoczęto wyświetlenie filmu dokumentalnego dotyczącego eksterminacji Żydów. "Celem nie była tylko eksterminacja Żydów, ale również wyeliminowanie historii Żydów i ich majątku. W Europie pojawiło się szybko ponad 100 obozów" - mówi lektor filmu.

14:36 Internauci i dziennikarze zauważają, że Władimir Putin nie wspomniał w swoim przemówieniu o Polsce.

14:34 Mike Pence: Musimy być przygotowani na konfrontacje z antysemityzmem, który szerzy przemoc na świecie.

14:25 Mike Pence przemówił: - Dzisiaj musimy pamiętać, co się wydarzyło, kiedy niemy okrzyk o pomoc nie spotkał się z żadną odpowiedzią - wygłosił wiceprezydent Stanów Zjednoczonych. Podkreślił też, że naziści nadali polskiemu miasto niemiecką nazwę. - Nie można zwiedzać Auschwitz bez ubolewania. Oglądanie stosów butów, komór gazowych, krematoriów, celi i brama tego obozu, a także zdjęć kobiet i mężczyzn wysyłanych na śmierć bez pytania "jak oni mogli?". Dzisiaj o nich pamiętamy, oddajemy też cześć tym, którzy ocaleli - dodał.

14.15 Rozpoczyna się przemówienia Władimira Putina. - Holokaust był i pozostanie dla nas głęboką raną - zaczął prezydent Rosji.

13.55 Władimir Putin spóźnił się i nie było go na sali podczas przemówienia prezydenta Izraela.

14.05 - Żałujemy, że nie będzie prezydenta Dudy, ale dla nas to nie jest skandal, tylko statystyka - stwierdził Wiaczesław Mosze Kantor, organizator Forum.

13.35 - Wolność i godność i sojusz na rzecz życia zwyciężyły, ale nie możemy brać tego za pewnik, bo co by się stało gdyby sojusznicy się nie dogadali, gdyby rasistowska ideologia zwyciężyły? 

- Zabraliśmy się tutaj bo wiem co jest w stanie zrobić społeczność międzynarodowa, gdy wspólnie walczy o jeden cel - powiedział prezydent Izraela.

13.30 Jako pierwszy przemawia prezydent Izraela. - 27 stycznia 1945 r bramy do piekieł otwarły się. Bramy do Auschwitz. To była największa eksterminacja w historii ludzkości - powiedział Reuwen Riwlin.

13.25 Rozpoczynają się uroczystości w Jerozolimie. Na początek wyświetlono film o Zagładzie Żydów. Przypomniano m.in. słowa Władimira Putina oraz Aleksandra Kwaśniewskiego, którzy przemawiali podczas uroczystości upamiętniających ofiary Holokaustu.

14.10 Rozpoczyna się koncert orkiestry symfonicznej.

13.10 Przed głównymi wystąpieniami krótko przemawiał Władimir Putin oraz Benjamin Netanjahu.

13.00 Wielu komentatorów zauważa, że uroczystości w Jerozolimie są bardzo upolitycznione:

12.55 Organizatorzy poinformowali, że rozpoczęcie początku uroczystości jest opóźnione i zacznie się o godzinie 13.30.

12.35 Dzisiejsze wydanie "The Washington Post":

12.20 Przypomnijmy, że Polskę będzie reprezentował Marek Magierowski, ambasador RP w Izraelu.

12.05 - Jest mi bardzo przykro, że prezydent Andrzej Duda zdecydował się nie przyjeżdżać na V Światowe Forum Holokaustu - skomentował decyzję polskiego prezydenta dyrektor Yad Vashem.

Najnowsze