Został Bohaterem Ukrainy

Ołeksandr zginął ze słowami "Chwała Ukrainie" na ustach. Pomylili go z innym żołnierzem

2023-03-13 10:12

To Ołeksandr Macijewski, żołnierz obrony terytorialnej, został bestialsko zabity przez Rosjan, którzy nie mieli oporów przed rozstrzelaniem jeńca wojennego. Wcześniej służba prasowa 30. Brygady Zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy podawała, że zamordowanym żołnierzem jest Tymofiej Szadura, który walczył pod Bachmutem. Prezydent Zełenski pośmiertnie odznaczył Macijewskiego tytułem Bohatera Ukrainy.

Rozstrzelany przez Rosjan jeniec to Ołeksandr Macijewski. Pomylili go z innym żołnierzem

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że rozstrzelany przez Rosjan jeniec wojenny to Ołeksandr Macijewski. Mężczyzna był członkiem obrony terytorialnej i został pomylony z innym żołnierzem, ponieważ wcześniej służba prasowa 30. Brygady Zmechanizowanej Sił Zbrojnych Ukrainy podawała, że rozstrzelanym jeńcem jest Tymofiej Szadura. Według SBU, Macijewski zginął już 30 grudnia zeszłego roku. Był snajperem 163. batalionu 119. samodzielnej brygady obrony terytorialnej obwodu czernihowskiego. Walczył w pobliżu miejscowości Krasna Hora w obwodzie donieckim. SBU nie podała wieku zmarłego żołnierza. Ukraińskie służby podejmują działania w celu ustalenia sprawców bestialskiej zbrodni wojennej. Prezydent Wołodymyr Zełenski pośmiertnie przyznał Ołeksandrowi Macijewskiemu tytuł Bohatera Ukrainy.

Jak przypomina PAP, nagranie wideo z egzekucją jeńca pojawiło się w Internecie na początku tygodnia. Na nagraniu widoczny jest ukraiński jeniec z zamazaną twarzą. Gdy wypowiada słowa "Chwała Ukrainie", niewidoczny w kadrze rosyjski wojskowy rozstrzeliwuje go z karabinu maszynowego ze słowami "Zdychaj, s...". Władze ukraińskie potępiły tę zbrodnię wojenną, dokonaną przez Rosjan, rozpoczynając własne postępowanie, a także wzywając Międzynarodowy Trybunał Karny do uruchomienia dochodzenia

Stefcio z Ukrainy stracił oko. Weterynarze z Przemyśla chcą mu pomóc
Sonda
Wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2023 roku?
Listen on Spreaker.