Papież Franciszek

i

Autor: AP Papież Franciszek

Mocne przemówienie papieża

Papież Franciszek mówi o wojnie atomowej. "Historia się cofa". Te słowa wstrząsną sumieniami?

2022-09-10 14:06

W sobotnim (10 września) przemówieniu dla Papieskiej Akademii Nauk papież Franciszek wyraził opinię, że trwa "totalna" wojna światowa. - Historia pokazuje niestety oznaki tego, że się cofa - oznajmił papież.

Podczas audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Nauk papież Franciszek mówił: - Po dwóch tragicznych wojnach światowych wydawało się, że świat nauczył się zmierzać w stronę poszanowania praw człowieka, prawa międzynarodowego, różnych form współpracy - mówił podczas audiencji papież Franciszek. - Ale niestety historia pokazuje oznaki tego, że się cofa. Nie tylko nasilają się anachroniczne konflikty, ale odnawiają się zamknięte, ostre i agresywne nacjonalizmy oraz nowe wojny o dominację, które uderzają w cywilów, ludzi starszych, dzieci, chorych i powodują wszędzie zniszczenie. 

Podkreślił: "Liczne zbrojne konflikty naprawdę niepokoją. Mówiłem, że to trzecia wojna światowa w kawałkach. Dzisiaj możemy powiedzieć: totalna". Następnie Franciszek zauważył: "Zagrożenia dla ludzi i dla planety są coraz większe. Święty Jan Paweł II dziękował Bogu za to, że za wstawiennictwem Maryi uchroniono świat przed wojną atomową. Niestety dzisiaj musimy dalej się modlić z powodu tego zagrożenia, które już dawno powinno było zostać zażegnane".

Czytaj też: Wielka Brytania ma nowego władcę. Rada Akcesyjna formalnie proklamowała Karola III królem

Wojna na Ukrainie trwa już pół roku. Barbarzyństwo Kremla nie ustaje

Zdaniem papieża, konieczna jest mobilizacja całej wiedzy opartej na nauce i doświadczeniu, by przezwyciężyć ubóstwo, nowe formy niewolnictwa i uniknąć wojen. Franciszek apelował o to, by odrzucić badania naukowe, których nieuniknionym celem jest w "konkretnych okolicznościach historycznych" śmierć. Wezwał naukowców z całego świata, by zjednoczyli wysiłki , by "rozbroić naukę i utworzyć siły na rzecz pokoju". Wskazał, że trzeba głosić świadectwo "wolności, sprawiedliwości, dialogu, spotkania, miłości i pokoju oraz unikać nienawiści, urazy, podziałów , przemocy i wojny".

"W imię Boga, który podarował nam planetę, by stać na jej straży i ją rozwijać, jesteśmy dzisiaj wezwani do ekologicznego nawrócenia, by uratować wspólny dom i życie nasze oraz przyszłych pokoleń , a nie zwiększać nierówności, wyzysk i zniszczenie"- stwierdził Franciszek. Wezwał naukowców, by pracowali na rzecz prawdy i pokoju. Zapewnił: "Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek Kościół katolicki jest sojusznikiem naukowców, którzy podążają za tą inspiracją".

Sonda
Czy wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2022 roku?
Nasi Partnerzy polecają