Nowe sankcje wobec Rosji

i

Autor: AP, Shutterstock Nowe sankcje wobec Rosji

Szósty pakiet sankcji przeciwko Rosji. Będzie zakaz importu rosyjskiej ropy. "Chcemy zatrzymać rosyjską machinę wojenną"

2022-05-31 16:09

Będzie zakaz importu ropy z Rosji. Rada Europejska w nocy z poniedziałku na wtorek (30/31 maja) porozumiała się w sprawie kolejnych sankcji wobec Rosji. "Chcemy zatrzymać rosyjską machinę wojenną i finansowanie rosyjskiego potencjału wojskowego" - mówili unijni przywódcy, dodając, że szósty pakiet sankcji "to wyjątkowe osiągnięcie". Co dokładnie czeka Władimira Putina i jego kraj?

6. pakiet sankcji dla Rosji: zakaz importu rosyjskiej ropy

To może być przełomowy moment. W nocy z poniedziałku na wtorek (z 30 na 31 maja), podczas trwającego w Brukseli posiedzenia Rady Europejskiej udało się uzgodnić kolejny, szósty już pakiet sankcji dla Rosji. "Pozwoli on zakazać importu rosyjskiej ropy z tymczasowym wyjątkiem dla ropy, która trafia do Europy za pośrednictwem rurociągu" - mówił po zakończeniu spotkania przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel. Wcześniej na Twitterze napisał: "To natychmiast pokrywa ponad 2/3 importu ropy z Rosji, odcinając ogromne źródło finansowania jej machiny wojennej. Maksymalna presja na Rosję, by zakończyła wojnę".

To będą dotkliwe sankcje dla Rosji

Ten pakiet sankcji rzeczywiście będzie dla Putina wyjątkowo dotkliwy. Agencja Bloomberga szybko wyliczyła, że gdy embargo zacznie obowiązywać, Rosja będzie zmuszona sprzedawać swoją ropę do Azji, gdzie jej cena jest niższa o około 34 dolary za baryłkę (ok. 145 zł). Rosja straci na tym około 10 mld dolarów rocznie (ponad 42 mld zł). Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej zwróciła uwagę, że w wyniku sankcji do końca roku zakazem importu może zostać obłożonych 90 proc. rosyjskiej ropy, która trafia obecnie do UE. 

CZYTAJ TAKŻE: Ważni rosyjscy wojskowi mają dość! Chcą iść z widłami na Kreml. "Putin jest p**dą!"

Express Biedrzyckiej - Płk prof. Dariusz Kozerawski: Zachód się nie cofnie, będzie eskalować sankcje

Odłączenie Rosji od systemu SWIFT

Na tym jednak nie koniec unijnych sankcji. "Szósty pakiet objął także odłączenie od systemu SWIFT największego rosyjskiego banku Sbierbank, zakaz nadawania dla trzech kolejnych rosyjskich nadawców państwowych oraz nałożenie sankcji na osoby odpowiedzialne za zbrodnie wojenne na Ukrainie" – wyliczał przewodniczący Rady Europejskiej. 

CZYTAJ TAKŻE: "Gwałcił mnie 1,5 godziny. Mógłby być moim synem". Potworne relacje ukraińskich kobiet

Sonda
Czy sankcje pomogą zatrzymać działania W. Putina?

Sankcje wobec Rosji. "Potrafimy być silni"

Dodał, że to "wyjątkowe osiągnięcie" i świadczy o jedności w UE. "Nie bagatelizujemy wszystkich trudności, potrzebowaliśmy kilku tygodni, by podjąć tę decyzję. Ale dziś wysłaliśmy bardzo mocny sygnał. W ostatnich dniach i godzinach pojawiały się spekulacje o braku jedności w Unii Europejskiej. Teraz, jak nigdy, ważne jest by pokazać, że potrafimy być silni i zdecydowani w obronie naszych wartości i interesów" - mówił Charles Michel.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki