Prezydent Rosji Władimir Putin

i

Autor: AP PHOTO/ALEXANDER ZEMLIANICHENKO, POOL

Wojna na Ukrainie

Putin szykuje się do nowego ataku? "Już otrzymał dostawy z Iranu"

2022-12-09 13:56

Rosjanom niedawno skończyła się pierwsza partia dronów Shahed-131 i 136 otrzymanych z Iranu, ale niestety dostawa z Teheranu już przyjechała. Tak twierdzi brytyjskie ministerstwo obrony. Informację przekazało w codziennym podsumowaniu informacji wywiadowczych związanych z wojną na Ukrainie.

Brytyjski wywiad: Rosja dostała nową partię śmiercionośnych dronów od Iranu. Szykuje się jeszcze większy kryzys energetyczny na Ukrainie?

Iran nadal pomaga Rosji w wojnie na Ukrainie - twierdzą Brytyjczycy. Zachodnie wywiady ponownie ostrzegają przed uzbrojeniem, jakie według ich informacji Teheran dostarcza Moskwie. Ponownie chodzi o drony. Niedawno informowano, że Władimirowi Putinowi skończyła się ich pierwsza partia i czeka na dostawy, by móc znowu atakować krytyczną infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Niestety, podobno właśnie się doczekał i w każdej chwili można spodziewać się nowych zmasowanych ataków na ukraińskie cele. "Po raz pierwszy od trzech tygodni pojawiły się doniesienia o atakach dostarczonych przez Iran jednokierunkowych (OWA) bezzałogowych statków powietrznych (UAV). Zdarzenia te muszą zostać zweryfikowane, ale prawdopodobnie Rosja wyczerpała swoje wcześniejsze zapasy kilkuset Shahed-131 i 136 i teraz otrzymała uzupełnienie" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego wywiadu.

Iran pomaga Putinowi popełniać zbrodnie wojenne. Ataki dronów odpowiadają za kryzys energetyczny na Ukrainie

"Wiemy, że Iran planuje znacznie zwiększyć dostawy bezzałogowców i rakiet do Rosji" - poinformowały niedawno źródła w Organizacji Narodów Zjednoczonych cytowane przez dpa. "Jest pewne, że zamówienie zostało już złożone" - dodawał anonimowy urzędnik. Jest jednak szansa na to, że plan Putina się nie powiedzie. Niedawno pomocnik dowódcy Sił Połączonych Jewhen Siłkin mówił w ukraińskiej telewizji, że irańskie drony nie radzą sobie w ukraińskich warunkach klimatycznych. "Drony są wykonane z plastiku i materiałów, które źle reagują na mróz" – mówił. Dodał, że dzięki pomocy z Zachodu Ukraina jest w stanie zestrzeliwać obecnie około 75-80 proc. rosyjskich rakiet. Według innych doniesień Rosjanie przerabiają jednak drony tak, by działały w trudnych zimowych warunkach. Ostatni zmasowany atak na obiekty ukraińskiej infrastruktury miał miejsce 23 listopada. Miliony ludzi zostały z tego powodu bez prądu i ogrzewania.

Sonda
Czy znasz kogoś, kto popiera działania Putina?

QUIZ. Podajemy tylko fragment przysłowia! Wiesz, jakiego słowa brakuje?

Pytanie 1 z 10
"Polegać jak na ..."
Janusz "Kozak" z Dynowa zginął walcząc o wolną Ukrainę
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany