Joe Biden, Władimir Putin

i

Autor: AP(2) Joe Biden twardo wprowadza sankcje wobec Rosji. Co zrobi Putin?

Wojna na Ukrainie

Rosja oskarża USA. "Bezpośrednio zaangażowane w konflikt na Ukrainie"

2022-08-03 11:00

Stany Zjednoczone są bezpośrednio zaangażowane w konflikt na Ukrainie - ogłosili rosyjscy oficjele z ministrem obrony Siergiejem Szojgu na czele. Słowa ministra padły po tym, jak Wadim Skibitski, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy przyznał, że amerykański wywiad współpracuje z ukraińskim wojskiem przed atakami na rosyjskie wojska z wykorzystaniem HIMARS-ów.

Rosja o Stanach Zjednoczonych - "bezpośrednio zaangażowane" na Ukrainie. Co zrobi teraz Władimir Putin?

"Do tych, którzy rozważaliby interwencję z zewnątrz - jeśli to zrobią, spotkają was konsekwencje gorsze niż cokolwiek w waszej historii" - groził Władimir Putin tuż po rozpoczęciu pełnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Odebrano to jako ostrzeżenie wobec zachodnich sojuszników Kijowa. Od początku wojny na Ukrainie Zachód wspiera stronę ukraińską miliardami dolarów (USA przeznaczyły na pomoc już osiem miliardów) i nowoczesną bronią, zwłaszcza HIMARS-ami, ale wszyscy ze Stanami Zjednoczonymi na czele podkreślają, że nie są bezpośrednimi uczestnikami konfliktu. Tymczasem HIMARS-y zadają rosyjskiemu agresorowi poważne straty. Już 16 takich mobilnych systemów rakietowych trafiło na Ukrainę. Ostatnio Rosjanie przechwalali się ich zniszczeniem, ale USA zdementowały te doniesienia. Niedawno Wadim Skibitski, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy przyznał, że amerykański wywiad współpracuje z ukraińskim wojskiem przed atakami na rosyjskie wojska z wykorzystaniem HIMARS-ów. Choć zaprzeczył, by USA bezpośrednio wyznaczały cele ukraińskim siłom używającym tych systemów, to przyznał, iż przed atakami mają miejsce konsultacje między Ukraińcami i Amerykanami, tak by Waszyngton mógł zawetować ewentualne cele. Właśnie to stało się przyczyną nowych wypowiedzi rosyjskich oficjeli na temat roli USA w wojnie na Ukrainie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Będzie zawieszenie broni na Ukrainie? "Dobre wiadomości, Kreml chce negocjacji"

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rosyjskie rakiety spadły przy granicy z Polską! Brakowało 15 kilometrów

Sonda
Czy Rosja przegra wojnę?

"To wszystko dowodzi, że Waszyngton jest bezpośrednio zaangażowany w konflikt na Ukrainie"

"Żadne dalsze potwierdzenia bezpośredniego zaangażowania Stanów Zjednoczonych w działania wojenne na terytorium Ukrainy nie są potrzebne. Dozbrajaniu towarzyszy nie tylko instruowanie w kwestii użycia broni, bo w tym przypadku oni pełnią funkcję użytkowników tej broni, w najczystszej formie" - powiedziała Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych cytowana przez RIA Novosti. "To wszystko dowodzi, że Waszyngton, wbrew twierdzeniom Białego Domu i Pentagonu, jest bezpośrednio zaangażowany w konflikt na Ukrainie" - powiedział z kolei minister obrony Siergiej Szojgu. Jak dodał, USA odpowiadają za ataki przeprowadzane na terenie Donbasu i "masową śmierć cywilów".

PRZECZYTAJ TAKŻE: Putin szykuje się do ucieczki z Rosji? "Plan jest poważny i pilny"

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rząd każe oszczędzać prąd i gaz! Ogromne kary za łamanie przepisów

QUIZ o USA. Co wiesz o Stanach Zjednoczonych?

Pytanie 1 z 15
Który stan USA jest największy?
Ekspert rozrgyzł Putina! Mówi, co rosyjski prezydent będzie robił ws. wojny