Wzruszające sceny w Szkocji

Spali na ulicy, żeby pożegnać królową Elżbietę II! Niektórzy czekali ponad dwie doby

Szkocja, będąca częścią Zjednoczonego Królestwa, pogrążyła się w żałobie po stracie uwielbianej przez wielu monarchini. Mieszkańcy Edynburga spali na ulicy, byle tylko mieć okazję do pożegnania zmarłej w wieku 96 lat królowej - informuje nasza wysłanniczka. Przed katedrą św. Idziego, gdzie wystawiono trumnę z ciałem Elżbiety II, ustawiła się gigantyczna kolejka. Niektórzy czekali ponad dwie doby, by oddać hołd królowej.

Gigantyczny tłum przed katedrą św. Idziego. Spali na ulicy, żeby pożegnać królową Elżbietę II

Ponad 50 godzin czekała Vanessa, by dostać się do środka katedry świętego Idziego w Edynburgu. - Zastanawiałam się, jak to będzie. Czy będę w stanie przeżyć ten moment, tak jakbym chciała i oddać hołd królowej i podziękować za 70 lat jej służby krajowi - mówi Vanessa i dodaje: - To był wspaniały moment. W ogóle nie czułam, że to zaledwie chwila i razem ze mną był ogromny tłum.

W Edynburgu ludzie spali na ulicy, tylko po to, by móc wejść do katedry i pożegnać królową. Wielu ludzi mieszkających w pobliżu katedry gotowało dla nich, by mogli nabrać siły i wytrwać w oczekiwaniu na złożenie hołdu zmarłej monarchini. Niektórzy przynosili koce. W Rosmarkie spotykam Lindę i jej mamę Rosę. Ma 80 lat, chciała pożegnać królową. Nie wiem czy uda nam się wejść do środka katedry. Mama chce zawieźć kwiaty dla królowej. Wcześniej w oknie powiesiła wizerunek Elżbiety II. - Tak chciałam ją upamiętnić - mówi Linda. Jej sąsiedzi opuścili szkocką flagę przy domu do połowy masztu. W największym hipermarkecie w Inverness mieszkańcy mogli śledzić na telewizorach na żywo to, co działo się w Edynburgu.

Poniżej galeria zdjęć i dalsza część artykułu.

PRZECZYTAJ: Bliscy Elżbiety II przemaszerowali za trumną królowej. Royalsi tak samo żegnali Dianę

Królowa Elżbieta II nie żyje. Król Karol III to potomek polskiego generała

Wzruszające sceny. Tak Szkoci oddali hołd królowej

Na drzwiach wejściowych widniał wizerunek królowej z informacją o jej śmierci. W jednym ze sklepów East Gate Center w Inverness pracownicy w hołdzie królowej Elżbiecie II ustawili stolik, na którym obok kwiatów i zdjęcia królowej widniała informacja o kondolencjach, jakie pracownicy sklepu przekazali rodzinie królewskiej. Większość osób, które były w Edynburgu i nie zdążyły oddać czci królowej, ruszyło do Londynu. Będą jechać ponad 8 godzin i ponownie stać w gigantycznej kolejce, by dostać się do pałacu Westminster.

Szkoci są bardzo poruszeni śmiercią monarchini. To dziwna mieszanka uczuć. Z jednej strony mówią o smutku, ale z drugiej, cieszą się z nowego króla. Szacuje się, że by oddać hołd królowej Elżbiecie II w ciągu tych dni, kiedy jej trumna jest wystawiona na widok publiczny, przybędzie około 750 tysięcy ludzi z całego kraju, a także z zagranicy.

Sonda
Czy interesujesz się brytyjską rodziną królewską?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany