Tajemnicza śmierć białoruskiego ministra! W tle wątek polski

i

Autor: Volha Shukaila / Zuma Press / Forum Tajemnicza śmierć białoruskiego ministra! W tle wątek polski

Wojna na Ukrainie

Tajemnicza śmierć białoruskiego ministra! Wątek polski w tle. "Na pewno nie był to naturalny zgon"

2022-11-28 8:30

Nagła śmierć białoruskiego ministra spraw zagranicznych wywołała falę spekulacji! Uładzimir Makiej zmarł nagle w sobotę. Opozycja rosyjska nie ma wątpliwości - trudno uwierzyć w naturalne przyczyny tej śmierci. Następnego dnia Makiej miał spotkać się z Ławrowem, ale po paru dniach polecieć do... Łodzi. Podobno właśnie to nie spodobało się Rosji.

Zagadkowa śmierć białoruskiego ministra Uładzimira Makieja. "Miał przylecieć do Łodzi wbrew woli Rosji"

Polski wątek w sprawie tajemniczej śmierci białoruskiego ministra spraw zagranicznych! Przypomnijmy - Uładzimir Madej (+64 l.) zmarł parę dni temu, o czym w krótkim oświadczeniu poinformował poprzez państwową agencję BiełTA rzecznik białoruskiego MSZ Anatol Hłaz. Według Naszej Niwy białoruski minister dostał zawału w swoim domu w Mińsku, co skończyło się tragicznie, ponieważ zlekceważył odczuwane dolegliwości. Ale część rosyjskiej opozycji nie ma wątpliwości, że ta śmierć jest co najmniej tajemnicza i podejrzana. "Uwierzyć w naturalną naturę przyczyn śmierci Władimira Makieja jest bardzo trudno, prawie niemożliwe" - pisze wprost na Twitterze Lew Szlosberg, rosyjski opozycjonista i działacz na rzecz praw człowieka. "Makiej był kategorycznym przeciwnikiem udziału Sił Zbrojnych Republiki Białorusi w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie. Makiei cieszył się autorytetem wśród wojska. KGB się go bało. Makei najlepiej jak potrafił brał udział w uwolnieniu rosyjskich więźniów politycznych na Białorusi" - dodaje aktywista. Tymczasem Aleksy Dzikawicki, wicedyrektor kanału Bełsat, dodaje: "Mało ludzi o tym wie, ale niebawem Makiej miał pojechać na spotkanie OBWE do Łodzi. Był zaproszony, a Ławrow nie".

Zbigniew Rau: "Jesteśmy zszokowani. Oczekiwaliśmy jego obecności na posiedzeniu Rady Ministerialnej OBWE w przyszłym tygodniu w Polsce"

Sprawa tym bardziej wywołuje spekulacje, że Uładzisław Makiej zmarł na jeden dzień przed planowanym spotkaniem właśnie z Siergiejem Ławrowem, rosyjskim ministrem spraw zagranicznych i twardym zwolennikiem wojny na Ukrainie. Czy naprawdę miał też lecieć do Polski - i jak pisze m.in. "Daily Mail", planował to wbrew woli Rosji? Strona polska potwierdza, że białoruski minister miał udać się do Łodzi: "Jesteśmy zszokowani nagłą śmiercią ministra spraw zagranicznych Białorusi Uładzimira Makieja. Oczekiwaliśmy jego obecności na posiedzeniu Rady Ministerialnej OBWE w przyszłym tygodniu w Polsce. Składamy najszczersze kondolencje rodzinie zmarłego" - głosi oświadczenie przewodniczącego OBWE Zbigniewa Raua i sekretarz generalnej OBWE Helgi Schmid.

Sonda
Czy sądzisz, że Białoruś uderzy w Ukrainę?

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Poziom trudności taki, że spadną ci kapcie!

Pytanie 1 z 10
Za pierwszy dzień zbrodniczego najazdu Rosji na Ukrainę wskazuje się:
Granica polsko-białoruska. Służby Łukaszenki przygotowują imigrantów do sforsowania granicy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają