Ważna decyzja Rosji, chodzi o kosmos! To może być koszmar

i

Autor: EAST NEWS & AP Ważna decyzja Rosji, chodzi o kosmos! "To może być koszmar"

Wojna na Ukrainie

Ważna decyzja Rosji, chodzi o kosmos! "To może być koszmar"

2022-07-28 5:00

Rosja ogłosiła, że zamierza wycofać się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej! Jurij Borisow, nowy szef państwowej agencji kosmicznej Roskosmos stwierdził, że do 2024 roku Rosjanie odejdą z ISS i zaczną budowanie własnej stacji orbitalnej. Tymczasem ścisła współpraca między Rosjanami a Amerykanami na ISS sprawia, że rozstanie nie będzie wcale takie proste. Mogą być poważne kłopoty, a nawet prawdziwy koszmar - twierdzi jeden z ekspertów.

Nowy szef Roskosmosu: Rosja odejdzie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Konsekwencje mogą niepokoić

Izolowanie Rosji od cywilizowanego świata nie jest proste, a trudności mogą się nasilić. Chodzi nie tylko o napięcie wokół Nord Stream 1 i przykręcanie kurka z gazem przez Gazprom. Kłopoty związane ze zrywaniem relacji z Moskwą sięgają... przestrzeni pozaziemskiej. Powód? Rosja ogłosiła, że zamierza wycofać się z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jurij Borisow, nowy szef państwowej agencji kosmicznej Roskosmos stwierdził, że do 2024 roku Rosjanie odejdą z ISS i zaczną budowanie własnej stacji orbitalnej. "Oczywiście dotrzymamy wszelkich zobowiązań wobec naszych partnerów, ale decyzja została podjęta" - podkreślił Borisow. Jednak ścisła współpraca, jaka dotychczas istniała między Rosjanami a m.in. Amerykanami na ISS sprawia, że rozstanie nie będzie wcale takie proste. Bo wbrew obietnicom szefa Roskomosu Kreml może zechcieć wykorzystać nadarzającą się okazję, by rzucać kłody pod nogi Zachodowi.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wojska Putina specjalnie zbombardowały zoo! Zginęły setki zwierząt

PRZECZYTAJ TAKŻE: Rosjanie zastrzelili własny śmigłowiec! Niewiarygodny powód

Sonda
Czy chciałbyś polecieć w kosmos?

"W praktyce, może to być koszmar. To zależy od tego, jak trudnym uczyni to Rosja". Historyk nauki o odejściu Rosji z ISS

Zerwanie współpracy z Rosjanami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej jest teoretycznie możliwe, ale wiąże się z pewnymi zagrożeniami - powiedział dla "USA Today" Jordan Bimm, historyk nauki z Uniwersytetu w Chicago. "W praktyce, może to być koszmar. To zależy od tego, jak trudnym uczyni to Rosja dla NASA i jej partnerów" - powiedział ekspert. Sprawa jest poważna i zainteresował się nią już Biały Dom, co potwierdziła jego rzeczniczka Karine Jean-Pierre. Jednocześnie amerykańska administracja przypomina, że formalnie Rosja nie powiadomiła USA o zamiarze odejścia z ISS i póki co mamy do czynienia tylko ze słowną deklaracją nowego szefa Roskosmosu. Obecnie przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej poza przedstawicielami Rosji i USA pracują naukowcy i kosmonauci z Kanady, Japonii oraz z Europejskiej Agencji Kosmicznej, w tym z Polski.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Matka osłoniła dziecko własnym ciałem przed rakietami Putina. Zapłaciła straszną cenę

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zełenski z żoną szczerze o miłości! Gdy wybuchła wojna, w ich małżeństwie stało się TO

Quiz. Tajemniczy świat kosmosu. Większość pada na szóstym pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Którą planetą w kolejności od Słońca jest Mars?
Ekspert rozrgyzł Putina! Mówi, co rosyjski prezydent będzie robił ws. wojny