Wielki doroczny bal Fundacji Kościuszkowskiej Polscy naukowcy w Waldorff Astoria

2012-05-05 2:00

Już po raz 77. tym razem pod hasłem „Polski wkład w naukę”, odbył się w minioną sobotę bal Fundacji Kościuszkowskiej. Myślą przewodnią uroczystości w hotelu Waldorff Astoria na Manhattanie była prezentacja sylwetek Polaków, którzy odznaczyli się w historii jako wybitni wynalazcy, odkrywcy czy naukowcy.

Prezentacja slajdowa zawierała sylwetki Mikołaja Kopernika, Jana Heweliusza, Kazimierza Funka czy Marie Skłodowskiej-Curie. Gościem specjalnym uroczystości był prof. Frank Wilczek, który wraz z H. Davidem Politzerem i Davidem Grossem został w 2004 roku uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie fizyki. Urodzony w Nowym Jorku naukowiec podkreślił w przemówieniu swoje polskie korzenie (jego dziadkowie od strony ojca pochodzili z Polski) oraz wyraził poparcie idei stypendiów naukowych promujących młodych, zdolnych ludzi.


„Do nieskończoności i poza nią. Pomóżmy w znalezieniu kolejnego Kopernika i Marii Skłodowskiej Curie” – napisał w księdze pamiątkowej Alex Storożyński, prezes Fundacji. Myśl tą kontynuował, gdy przypomniał iż celem każdego balu Fundacji Kościuszkowskiej jest zasilenie funduszu stypendialnego dla najwybitniejszych Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia. W swoim przemówieniu zapowiedział również powstanie nowego stypendium naukowego im. Marii Skłodowskiej-Curie.


Ostatnia sobota kwietnia była szczególnym dniem dla trzech młodych pań: Suzan Dynn Sikorski, Aleksandry Kurzydlowski i Marysi Szpindor Watson, tegorocznych debiutantek. Ich prezentacja i uroczyste wejście w białych sukniach na salony stanowi bardzo ważną część balu. Niezamężne, polskiego pochodzenia debiutantki wprowadzane są na scenę przez męskiego przedstawiciela rodu. Ta zakończona klasycznymi tańcami symboliczna inicjacja otwiera drzwi do rozwijania kontaktów z ludźmi kultury, sztuki, biznesu czy nauki.


Odbywająca się w przepięknej sali balowej prestiżowa uroczystość co roku przyciąga śmietankę towarzyską polonijnego środowiska biznesu, dyplomacji i kultury.


JM

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki