Wirus Marburg znowu atakuje. Dwie ofiary śmiertelne

i

Autor: Getty Images

Wirus zagraża ludziom

Zaatakuje nas nowy wirus? Odkryli go w rosyjskich nietoperzach, szczepionki nieskuteczne

2022-09-24 7:50

Niepokojące doniesienia! Badacze z uniwersytetu w Waszyngtonie odkryli, że wirus Khosta-2, wykryty w rosyjskich nietoperzach, może zakażać komórki człowieka. Nie działają na niego obecnie dostępne szczepionki. Jest podobny do SARS-CoV-2 i przez to niezwykle niebezpieczny. Może też mutować. Czy czeka nas kolejna pandemia?

Wirus Khosta-2 został odkryty pod koniec 2020 r. w rosyjskich nietoperzach. Na początku jednak nic nie wskazywało na to, że może przenosić się na ludzi, jednak po dokładnych badaniach, prowadzonych przez zespół z Paul G. Allen School for Global Health na Washington State University (USA), okazało się, że jest inaczej. Nowy wirus i SARS-CoV-2 należą do tej samej grupy koronawirusów - sarbekowirusów. "Nasze badania pokazują, że sarbekowirusy krążące w środowisku poza Azją, nawet w takich miejscach jak zachodnia Rosja, gdzie odkryto wirusa Khosta-2, także stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzkości oraz obecnych kampanii szczepień przeciw SARS-CoV-2" - komentuje prof. Michael Letko, jeden z autorów publikacji, która ukazała się w piśmie "PLoS Pathogens".

Nowy groźny wirus Khosta-2. Szczepionki nieskuteczne!

Zła wiadomość jest taka, że na wirus Khosta-2 nie działają dostępne szczepionki, jak jednak zaznacza Letko, już trwają prace nad nową. "Niektóre grupy starają się stworzyć szczepionkę, która nie tylko będzie chroniła przed kolejnym wariantem SARS-CoV-2, ale ogólnie przed sarbekowirusami" - zauważa profesor. Czy mamy powody do niepokoju?

CZYTAJ TAKŻE: Putin użyje broni atomowej? TO musiałby zrobić najpierw. "Nikt mu nie pomoże"

Express Biedrzyckiej - Radosław Fogiel: Nie możemy wydawać poleceń wirusowi

Wirus Khosta-2 bardzo groźny? "Zdolny do zakażania komórek człowieka"

Zdaniem prof. Letko niestety tak. "Z genetycznego punktu widzenia, te nietypowe rosyjskie wirusy przypominają inne, które odkrywano w innych częściach świata. Ponieważ nie przypominały SARS-CoV2, nikt nie uznał, że jest się czym ekscytować. Kiedy jednak bliżej się im przyjrzeliśmy, byliśmy zaskoczeni, że są one zdolne do zakażania komórek człowieka" - tłumaczy. I dodaje: "Jeśli spojrzy się na SARS-CoV-2 i jego zdolność do odwrotnego przejścia z ludzi na dzikie zwierzęta, a także na inne wirusy, takie jak Khosta-2 czekające w tych zwierzętach i obdarzone groźnymi dla nas właściwościami, widzimy sytuację, w której mogą się w końcu połączyć i stworzyć potencjalnie groźniejszego wirusa" - ostrzega badacz.

CZYTAJ TAKŻE: Zamach na Putina niemal pewny? "Wkrótce znajdą go martwego w wannie"

Sonda
Czy obawiasz się nowego wirusa?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany