W Londynie wykryto przypadek zakażenia ospą małpią

i

Autor: Shutterstock Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Nowy wirus opanuje świat? Infekcję wykryto w Londynie

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Nowy wirus opanuje świat? Infekcję wykryto w Londynie

2022-05-09 13:43

W Anglii zdiagnozowano pierwszy europejski przypadek niezwykle rzadkiej ospy małpiej - podała Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia w sobotę, 7 maja. Pacjent najprawdopodobniej złapał infekcję podczas pobytu w Nigerii. W tej chwili jest leczony w londyńskim Guy's and St Thomas' NHS Foundation Trust, na specjalistycznym oddziale chorób zakaźnych. Czy Europa jest zagrożona nowym wirusem?

Małpia ospa: objawy. Czym różni się od ospy wietrznej?

Najbardziej charakterystyczne objawy dla ospy małpiej to: gorączka, ból głowy, bóle mięśni i pleców, obrzęk węzłów chłonnych, dreszcze i wyczerpanie. Jak podaje CNN, powołując się na Brytyjską Agencję Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA), małpia ospa to krewna ospy prawdziwej. "Główna różnica między objawami ospy prawdziwej i małpiej polega na tym, że małpia ospa powoduje puchnięcie węzłów chłonnych, podczas gdy ospa prawdziwa nie" - tłumaczy amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Pierwszy w Europie pacjent z małpią ospą 

Pierwszy w Europie przypadek tej choroby wykryto w miniony weekend w Anglii, u pacjenta, który przyjechał z Nigerii. Nie są znane szczegóły jego stanu zdrowia, wiadomo jednak, że jest leczony na specjalistycznym oddziale w londyńskim Guy's and St Thomas' NHS Foundation Trust i jest trzymany w izolacji. Czy ospa małpia może zagrażać całemu kontynentowi? Jak się rozprzestrzenia? Czy jest śmiertelnie niebezpieczna? Więcej w dalszej części tekstu. 

CZYTAJ TAKŻE: Berlin. Skandal na obchodach rocznicy zakończenia II wojny światowej. Ukraińcy oburzeni! [ZDJĘCIA]

Tym samolotem lecą wirusy nad Warszawą. Pierwszy taki transport w Polsce

Co to jest ospa małpia?

UKHSA uspokaja: ospa małpia jest mniej zakaźna i mniej śmiertelna, niż jej siostra, ospa prawdziwa. Agencja wydała oświadczenie, w którym podkreśla, że choroba zdiagnozowana właśnie w Anglii, jest infekcją wirusową, która wśród ludzi nie rozprzestrzenia się łatwo. "Zakażenie może się rozprzestrzeniać, gdy ktoś ma bliski kontakt z zarażoną osobą, jednak istnieje bardzo niskie ryzyko przeniesienia na populację ogólną" - cytuje komunikat CNN. 

CZYTAJ TAKŻE: Rosja zlikwiduje Elona Muska? Miliarder odpowiada na groźby szefa agencji kosmicznej

Jak się przenosi ospa małpia?

Choroba jest przenoszona przez niewielkie gryzonie oraz zwierzęta domowe, a także małpy. UKHSA przekazała, że choć nie ma takiej potrzeby, to i tak, w ramach środka zapobiegawczego, skontaktuje się ze wszystkimi osobami, które w ostatnim czasie mogły mieć styczność z zakażonym pacjentem. 

Sonda
Czy obawiasz się nowego wirusa?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany