Zjedli mięso żółwia. Ośmioro dzieci nie żyje, a 78 osób walczy o życie w szpitalu

i

Autor: AP Photo/Firdia Lisnawati, SHUTTERSTOCK Zjedli mięso żółwia. Ośmioro dzieci nie żyje, a 78 osób walczy o życie w szpitalu

ZDJĘCIA

Zatruli się mięsem żółwia! Ośmioro dzieci nie żyje, a 78 osób walczy o życie w szpitalu

2024-03-09 18:12

Tragiczna śmierć ośmiorga dzieci i hospitalizacja aż 78 osób po zjedzeniu mięsa żółwia! Do dramatu doszło na wyspie Panza w południowym regionie Pemba, na Zanzibarze. Wszyscy wcześniej zajadali się lokalnym przysmakiem - mięsem żółwia morskiego. Dlaczego doszło do tragedii?

Tragedia na Zanzibarze. Ośmioro dzieci nie żyje, kolejne 78 osób jest w szpitalu

O tragedii na wyspie Panza na Zanzibarze poinformował portal The Citizen. We wtorek 5 marca co najmniej 86 osób zjadło mięso żółwia morskiego. To lokalny przysmak i chociaż żółwie te zagrożone są wyginięciem, to wciąż jest spożywany przez lokalną ludność. Wszystkie osoby doznały objawów ostrego zatrucia, które zostało zgłoszone dopiero w piątek.

Czy po aferze w Nowej Dębie mieszkańcy boją się kupować mięso na ulicy

Lekarz przekazał mediom, że do szpitala trafiło łącznie 86 osób. Niestety, ośmioro dzieci zmarło pomimo udzielenia im pomocy medycznej. To nie pierwszy taki przypadek. W marcu ubiegłego roku doszło do podobnego zdarzenia. Wtedy zatruło się 15 osób, siedmiu z nich nie udało się uratować.

Mięso żółwia morskiego samo w sobie nie jest trujące. Dlaczego więc doszło do tragedii na Zanzibarze? Żółwie morskie żywią się głównie glonami. Niektóre z nich potrafią być toksyczne i chociaż nie szkodzą samemu zwierzęciu, to mogą doprowadzić do poważnego zatrucia u ludzi, którzy zjedzą ich mięso. Tego rodzaju zatrucie to chelonitoksyzm, który objawami przypomina dolegliwości towarzyszące spożyciu toksycznych grzybów.

Kuchnie świata - quiz. Skąd pochodzą te potrawy?

Pytanie 1 z 10
Gulab jamun, to popularne danie kuchni...

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki