Żona "El Chapo" idzie do więzienia. Królowa piękności i narkotyków skazana na trzy lata

2021-12-01 12:45
Żona El Chapo skazana. Za pomoc meksykańskiemu baronowi narkotykowemu spędzi w więzieniu 3 lata
Autor: AP Emma Coronel Aipuro skazana na 3 lata więzienia

Emma Coronel Aipuro (32 l.), piękna żona słynnego meksykańskiego barona narkotykowego Joaquina "El Chapo" Guzmána Loery była na celowniku amerykańskich służb od dawna. W czerwcu przyznała się do tego, że pomagała mężowi i jego organizacji w przemycie narkotyków do Stanów Zjednoczonych, a także ułatwiła Guzmánowi słynną ucieczkę z meksykańskiego więzienia Altiplano.

Żona "El Chapo" usłyszała wyrok w miniony wtorek (30 listopada). Została skazana na trzy lata pozbawienia wolności pod zarzutem pomocy w kierowaniu wartym miliardy imperium przestępczym męża. 32-letnia Emma Coronel Aipuro wyszła za Joaquina "El Chapo" Guzmána Loerę, w 2007 roku, gdy miała 18 lat i  status "królowej piękności". Dwa lata później Guzmán został skazany na dożywocie, w 2014 roku trafił za kraty, a w 2015 podjął się brawurowej ucieczki z więzienia Altiplano, przez wykopany pod ziemią tunel. W tym także miała mu pomagać żona - między innymi zapłacić za całą akcję 3 mln dolarów - i za to również została skazana. Jak informuje "The New York Times", Coronel podczas przesłuchania była skruszona, błagała też, by nie patrzeć na nią przez pryzmat męża-barona narkotykowego. „Być może to powoduje, że sąd będzie dla mnie bardziej surowy, ale modlę się, by tak nie było" - powiedziała.

NIE PRZEGAP! Omikron atakuje Europę, jest już w kilkunastu krajach. Szczepionki sobie nie poradzą?

Finałowa gala wyborów Miss Ziemi Lubuskiej

Żona "El Chapo" trybikiem w organizacji przestępczej

Rzadko zdarza się, by śledczy ścigali także współmałżonków przestępców narkotykowych, jednak w tym przypadku żona bossa miała sporo na sumieniu. Materiały dowodowe wskazują, że Coronel nie tylko pomogła uciec mężowi z Altiplano, ale także przekupywała ważnych urzędników oraz pomogła w ukrywaniu się "El Chapo" przed meksykańskim i amerykańskim wymiarem sprawiedliwości. Kobieta przyznała się też, że pomogła mu przemycić do Stanów Zjednoczonych co najmniej 450 kilogramów kokainy, 90 kilogramów heroiny i prawie 90 tysięcy kilogramów marihuany. Wydaje się więc, że 3 lata więzienia za to wszystko to naprawdę niska kara. Jednak, jak w czasie procesu przyznał Anthony J. Nardozzi, prokurator federalny, „Coronel była tylko trybikiem w bardzo dużym kole organizacji przestępczej”.

CZYTAJ TEŻ: Makabryczna strzelanina w szkole! 15-latek zabił trzy osoby. Dlaczego otworzył ogień?

Potężny kartel Sinaloa

"El Chapo" to założyciel jednego z największych imperiów narkotykowych w historii. Kartel Sinaloa, nawet po tym, jak Guzmán przestał nim kierować, pozostaje jedną z najpotężniejszych kryminalnych mafii w Meksyku. Życie bossa i jego przestępcza działalność zostały w ostatnich latach opisane w dwóch bardzo popularnych serialach: "Narcos: Meksyk" oraz "El Chapo".

Sonda
Czy lubisz oglądać seriale?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE