Dlaczego nie działał Facebook? Wielka awaria Facebooka [4.10.2021]

2021-10-05 7:40
 Mark Zuckerberg
Autor: AP Mark Zuckerberg

Wielka awaria Facebooka naprawiona! Na krótko po północy czasu polskiego po niemal siedmiu godzinach poważnych problemów społecznościowy gigant powrócił, podobnie jak Instagram, WhatsApp czy Messenger, które także miały kłopoty. Ale wielka awaria Facebooka sprawiła, że Mark Zuckerberg stracił niemal siedem miliardów dolarów w prawie siedem godzin. Co się właściwie wydarzyło?

To było jak koniec wirtualnego świata! Zaczęło się wczoraj około godziny 17:30 czasu polskiego. "Ta witryna jest nieosiągalna. Sprawdź, czy w adresie www.facebook.com nie ma błędu. Jeśli pisownia jest poprawna, uruchom Diagnostykę sieci systemu Windows" - taki komunikat widzieli ci, którzy próbowali wejść na stronę Facebook.com i zalogować się na swoje konto. Nie działały także Instagram, WhatsApp czy Messenger. Godziny mijały, a problemy nadal występowały. Twitter jako niemal jedyny działający portal społecznościowy przeżywał oblężenie, w efekcie sam zaczął mieć kłopoty. Mnożyły się dowcipne memy na temat wirtualnej apokalipsy, a także niepokojące doniesienia o tym, że pracownicy Facebooka nie mogą dostać się do sal konferencyjnych, bo ich karty nie działają. Zepsuło się dosłownie wszystko. Dopiero na krótko po północy czasu polskiego, po niemal siedmiu godzinach awarii Facebook wrócił. Ale skutki globalnej awarii okazały się poważne.

NIE PRZEGAP: GLOBALNA wielka awaria Facebooka zakończona! Instagram, Messenger też nie działały

NIE PRZEGAP: Księżniczka wyjawia sekrety! Chodzi o dziecko, wszyscy na to czekali

Sonda
Czy masz konto na Facebooku?

Awaria Facebook - 4.10.2021

Mark Zuckerberg stracił niemal siedem miliardów dolarów w prawie siedem godzin i spadł na piąte miejsce listy najbogatszych ludzi świata Bloomberg Billionaires Index. Założyciel Facebooka ma teraz 122 miliardy dolarów. Na miejsce czwarte wskoczył Bill Gates ze 124 miliardami. Wartość akcji Facebooka spadła o 5 procent. Mnożą się też spekulacje na temat tego, co właściwie się stało.

Dlaczego Facebook nie działał? Awaria 4 października (poniedziałek)

Dlaczego nie działał Facebook? Najprawdopodobniej można, o dziwo, wykluczyć atak hakerski. Najprawdopodobniej doszło do krytycznego błędu wewnętrznego serwerów. Światowa prasa pisze o poważnym kryzysie Facebooka. Podobno jednym z jego problemów jest... zbyt mała ilość ludzi do pracy, m.in. z powodu pandemii.

NIE PRZEGAP: Księżna Kate i William wyznali prawdę! Poszli w ślady Meghan Markle

NIE PRZEGAP: Snoop Dogg o Meghan Markle i księciu! Wygadał się i nie krył prawdy

Dlaczego Facebook nie działał?

Ponadto jeszcze przed awarią Francis Haugen, jedna z pracownic, opisała na łamach "Wall Street Journal" i potem w programie "60 minutes" jej zdaniem niewłaściwą politykę Facebooka. Była managerka uważa, że Facebook za mało cenzuruje treści użytkowników, patrząc przy tym przez palce na wpisy celebrytów, twierdzi też, że przez zbyt małą ilość cenzury "zdradzona została demokracja", ponieważ m.in. zajścia na Kapitolu były możliwe dzięki skrzykiwaniu się awanturników przez media społecznościowe. Oskarża też Instagrama o powodowanie myśli samobójczych wśród nastolatków chcących naśladować wyretuszowanych celebrytów.

Przedstawiciele Facebooka nazwali te zarzuty "niedorzecznymi", co wydaje się słuszne. O wiele mniej głośne niż wystąpienia Francis Haugen, lecz bardziej niepokojące są jednak mnożące się od lat wewnętrzne błędy Facebooka, które niekiedy uniemożliwiają z korzystania z jego usług zwłaszcza w celach biznesowych. Facebook wydaje się kolosem na glinianych nogach. Czy największa awaria od 2008 roku da do myślenia Markowi Zuckerbergowi i spółce?

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE