14 miesięcy bez kontaktu z bliskimi. Pierwsze odwiedziny i łzy radości

2021-05-13 20:29 oprac. abe
odwiedziny
Autor: Szpital Miejski w Zabrzu Pierwsze spotkanie córki i matki od marca 2020 r.

Pensjonariusze takich placówek szczególnie doświadczyli epidemii. Nie dość, że znajdowali się i nadal znajdują się w grupie szczególnie zagrożonej skutkami SARS-CoV-2/COVID-19, to jakby tego było mało, nie mogli być odwiedzani przez bliskich. Może to już zmieni się. Zmieniło się w Zabrzańskim Centrum Opieki Długoterminowej. Po 14 miesiącach seniorzy mogą spotkać się, od czwartku (13 maja) z najbliższymi.

Jedną z pierwszy odwiedzonych, oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego, była 99-letnia pani Marta. Wydarzenie to było na tyle szczególne, że depeszę poświęciła mu Polska Agencja Prasowa. – Było mnóstwo wzruszeń i emocji. Ten błysk w oczach pani Marty, ten uśmiech przez maseczkę... Dziś mamy niezwykły dzień w naszym ośrodku – wzruszenia nie kryła Elżbieta Mazuś, kierowniczka Zabrzańskiego Centrum Opieki Długoterminowej. Córka seniorki spotkała się z nią w specjalnym pokoju odwiedzin (kiedyś odwiedzało się bliskiego w jego pokoju). Po wizycie został przewietrzony i zdezynfekowany. Przed wejściem (oczywiście w maseczkach) do Ośrodka odwiedzającym mierzona jest pomiar temperatura, dezynfekują dłonie, wypełniają ankietę epidemiologiczną oraz. Odwiedziny trwają pół godziny.

– Bezpieczeństwo pacjentów i personelu jest wciąż naszym priorytetem. Kontakty z bliskimi są niezwykle ważne w terapii pacjentów, dlatego zdecydowaliśmy o wznowieniu odwiedzin, które będą przebiegać według ściśle określonych procedur epidemicznych – podkreśla dr Mariusz Wójtowicz, prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu, do którego należy Centrum. – Mam nadzieję, że jest to początek powrotu do normalności dla nas i naszych pacjentów.

Gdańscy seniorzy się szczepią! „Ekspresowo i bezboleśnie”

Zabrzańskie Centrum, jak wszystkie tego rodzaju placówki, zostało zamknięte dla odwiedzających w marcu zeszłego roku. W domach pomocy społecznej, prywatnych domach opieki i zakładach opiekuńczo-leczniczych przebywają osoby z grup najbardziej narażonych na zakażenie: osoby starsze, schorowane, z niepełnosprawnościami. „Mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej byli tą jedną z grup, która w całej Europie została najmocniej dotknięta przez pandemię koronawirusa. Śmiertelność w DPS-ach była bardzo wysoka. Chorowali nie tylko pensjonariusze, ale także personel przez co w wielu miejscach sytuacja była dramatyczna, ponieważ zdarzało się, że mieszkańcami nie ma się kto opiekować” - komunikowało w lutym Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W lutym też zakończył się proces szczepienia pracowników i pacjentów Zabrzańskiego Centrum – czytamy w depeszy PAP.– Na przyjęcie szczepionki zdecydowali się prawie wszyscy pensjonariusze ZCOD.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze
Najnowsze artykuły