3 maja - co to za święto? Dlaczego je obchodzimy? 3 maja: HISTORIA, TRADYCJA

2020-05-01 10:29 katk
Czy za Święto Konstytucji 3 maja 2015 dostaniemy dzień wolnego?
Autor: fot. screen klipu z YouTube

Choć to dzień wolny od pracy, jednak wiele osób nie wie, jakie święto obchodzimy 3 maja. Od wielu lat to dzień, który wliczamy do długiego weekendu, zwanego potocznie majówką. Wtedy większość z nas skupia się na wypoczynku. 3 maja - co to za święto i dlaczego jest wolne od pracy?

3 maja - co to za święto? Tego dnia obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja. To święto państwowe ustanowione w 1919 roku, kiedy Polska odzyskała niepodległość, a potem ponownie w 1990. Święto Konstytucji 3 Maja obchodzone jest w ramach upamiętnienia uchwalenia Konstytucji w 1791 roku. Po II wojnie światowej zwyczaj obchodów powrócił i trwał aż do 1946 roku. Wtedy doszło do masowych demonstracji studenckich i w efekcie władze komunistyczne zabroniły organizowania obchodów 3 maja. 18 stycznia 1951 roku władze PRL zniosły Święto Konstytucji 3 maja. Dopiero w 1990 roku przywrócono Święto Narodowe Trzeciego Maja. Wówczas odbyły się uroczyste obchody na Placu Zamkowym. Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą regulującą ustrój prawny państwa.

Zobacz: Rebusy i zabawy dla dzieci w każdym wieku

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze
Najnowsze artykuły