BEZ ZWIĄZKU z ryzykiem zachorowania na C-19? ZASKAKUJĄCE WYNIKI BADAŃ

2021-04-06 16:12 oprac. Andrzej Bęben
Krew
Autor: pixabay.com

Osoby z grupą krwi 0 mogą być mniej podatne na COVID-19. Prawdopodobnie są też mniej narażone na ciężki przebieg choroby, jeśli już dojdzie do zakażenia koronawirusem. To stwierdzili naukowcy duńscy, włoscy, hiszpańscy, chińscy. Taką tezę przedstawiło także Amerykańskie Towarzystwo Hematologiczne. To już nieaktualne, Nie ma jakiegokolwiek związku między grupą krwi a ryzykiem zapadnięcia na C-19 – twierdzą naukowcy z Johns Hopkins Center for Health Security (Utah).

Przypomnijmy, że wyniku kilkunastu badań prowadzonych latem i jesienią 2020 r. wykazały zgoła coś odwrotnego. Wyniki były pesymistyczne dla osób z grupą A, a optymistyczne dla tych z grupą 0. W listopadzie w mediach medycznych podawano, że osoby z grupą 0 są mniej narażone na zakażenie SARS-CoV-2, a w konsekwencji na zachorowanie na COVID-19. Ryzyko zakażenia było u nich o 12 proc. mniejsze, a w porównaniu z osobami z grupą krwi A, AB lub B także ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 lub zgonu, również było mniejsze o 13 proc. W badaniach przeprowadzonych w Kanadzie wykazano, że 84 proc. chorych z grupą krwi A lub AB wymagało wspomagania respiratorem, a w przypadku osób z grupą 0 lub B dotyczyło to 61 proc. Podobne wyniki otrzymano w badaniach prowadzonych już w tym roku przez zespół z Oklahom Blood Institute. To wszystko jest nieaktualne. Przynajmniej tak twierdzą, na podstawie własnych badań, naukowcy z Johns Hopkins Center for Health Security.

Zwierzęta tez oddają krew!

Wzięli one pod lupę przypadki 108 tys. pacjentów z 24 szpitali i 215 klinik w stanach Utah, Idaho i Nevada. Spośród osób objętych analizą prawie 11,5 tys. osób uzyskało wynik pozytywny na obecność SARS-CoV-2, a pozostałe – negatywny. Grupa krwi nie odegrała znaczącej roli w czyimkolwiek ryzyku zarażenia się COVID – poinformowali naukowcy 5 kwietnia w w portalu JAMA Network Open. Jeśli w kolejnych badaniach okaże się, że prace prowadzone przez Johns Hopkins Center for Health Security dały wiarygodne wyniki, to najlepiej na tym wyjdą osoby z grupą krwi A, wg wcześniejszych badań, najbardziej narażonych na zarażenie. Będą miały o jedno zagrożenie mniej.

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze
Najnowsze artykuły