CeZIK wspiera zabrzańską FUDNACJĘ. Pracują nad protezą serca dla dzieci

2021-01-26 18:23 abe
proteza serca
Autor: Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii

Youtubowy artysta CeZik, czyli muzyk Cezary Nowak (35 l.), jest już ambasadorem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi (FRK). Specjalnym klipem wspiera prace naukowców nad protezą serca dla dzieci. I specjalnym klipem zachęca swoich fanów przekazywania „1 procenta”.

Przez ostatnie trzy lata ambasadorem Fundacji, co podkreślono podczas wtorkowej (26 stycznia) konferencji w Zabrzu, była Iwona Guzowska, mistrzyni świata w boksie. FRK pracuje od trzech lat nad systemem wspomagania serca ReligaHeart PED. Prace są finansowane m.in. z odpisu podatkowego, tzw. jednego proc. podatku osobistego od osób fizycznych. 26 stycznia pałeczkę po mistrzyni świata przejął Cezary Nowak. Protezy serca wspomagają mechanicznie jego pracę. Są niezbędne w sytuacjach, gdy pacjent czeka na transplantację, a jego serce nie może już funkcjonować. Inaczej mówiąc: pozwala dożyć mu do momentu, gdy znajdzie się dla niego dawca. CeZik ma setki tysięcy wielbicieli na YT. Dzięki temu jego promocyjny przekaz będzie mógł dotrzeć do tyluż osób. Z pewnością wielu z nich zdecyduje się przekazać swój „jeden procent” na potrzeby zabrzańskiej Fundacji.

Jak na razie w Europie pulsacyjne pompy wspomagające pracę serca, czyli to, nad czym pracują w Fundacji, produkuje się jedynie w Niemczech. ReligaHeart PED dałby szansę na życie dla kilkudziesięcioro dzieci. Tylu co roku musi oczekiwać na dawców. Co ważne, albo nawet jest bardzo ważne. Z taką protezą pacjenci będą mogli czekać na serce poza szpitalem, we własnych domach.

„Nie każde dziecko ma serce, które działa świetnie…" - tak zaczyna się promujący prace Fundacji kawałek CeZika, w którym występują także jego dzieci. - Nie wykorzystałem nieletnich do ciężkich prac bez wynagrodzenia. Chłopcy dostali bardzo fajne klocki, które sami sobie wybrali - wyznał uczestniczący w konferencji artysta. Utwór CeZika ma dwie wersje. Jedna, dłuższa będzie prezentowana w internecie na jego kanale, a druga, krótsza, to 30-sekundowy spot do emisji w telewizji. W Polsce co 9 minut ktoś umiera wskutek niewydolności serca. Wśród nich są także dzieci. Choroby serca u dzieci, to przede wszystkim wrodzone wady serca. Nabyte wady serca są oddzielnym problemem, na szczęście o dużo mniejszym znaczeniu klinicznym. U dzieci zwykle powstają w wyniku wcześniejszej infekcji i przeważnie dotyczą zastawek, prowadząc do ich nieodwracalnego uszkodzenia, czego efektem jest zwężenie i/lub niedomykalność, co w konsekwencji może skutkować postępującą niewydolnością serca.

Najnowsze
Najnowsze artykuły