przeszczepieńcy_transplantacje

i

Autor: Andrzej Bęben

Dramatyczny APEL do pacjentów po TRANSPLANTACJI. Chrońcie swoje ŻYCIE!

2020-07-20 16:17

Wiadomo, że tzw. przeszczepieńcy, czy pacjenci po transplantacji organów wewnętrznych, są szczególnie narażeni na różne infekcje. SARS-CoV-2/COVID 19. „Efektem tego wszystkiego jest bardzo wysoka śmiertelność u pacjentów po przeszczepieniu, których zaatakował wirus. Ze zrozumiałych powodów nie ma jeszcze szczegółowych wyników, ale sięga ona 100 proc. Jest bardzo wysoka śmiertelność u pacjentów po przeszczepieniu, których zaatakował wirus” – alarmuje kardiochirurg Śląskiego Centrum Chorób Serca, dr Maciej Urlik. I apeluje: „Kochani dziś dbajcie o siebie wyjątkowo!”.

„Drodzy pacjenci po transplantacji, nadchodzi dla nas wszystkich bardzo trudny i niebezpieczny czas. To co dzisiaj dzieje się we Włoszech, Hiszpanii czy USA najpewniej jest przed nami. Tylko wspólne działanie może ograniczyć straty jakie razem zapewne poniesiemy” - stwierdza lekarz, dla którego (w przeciwieństwie do wielu wirusologów) druga fala epidemii jest pewna i „Lada moment wirus będzie w każdym szpitalu w naszym również”. W portalu oddechzycia.pl kardiochirurg przytacza „kilka być może oklepanych, ale istotnych zaleceń”, które powstały dla pacjentów po transplantacji w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Skierowane są one nie tylko do pacjentów po przeszczepieniu płuc, ale i pozostałych przeszczepieńców. Lekarz, za ekspertami podaje, że w drugiej fali epidemii/pandemii koronawiwrusa „większość społeczeństwa będzie miała dodatni wynik na obecność wirusa”. Podkreśla, że nie wszyscy zrobią test, który potwierdzi te przypuszczenia, bo nie będą miały objawów. „Oni nie zauważą nawet problemu, a Wy niestety możecie zginąć” - przestrzega z całą powagą dr Urlik. Te zalecenia można sprowadzić generalnie do tego, by przeszczepieńcy unikali kontaktów w różnych zbiorowościach. „Róbcie wszystko, abyście jak najrzadziej musieli korzystać ze służby zdrowia. Więc leki stosujcie bardziej sumiennie niż kiedykolwiek, kontrolujcie w domach spirometrie jak Wam zaleciliśmy, starajcie się zminimalizować ryzyko konieczności hospitalizacji”.

Specjalista apeluje, prosi i przestrzega „PAMIĘTAJCIE: NIGDY W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI NIE PRZYJEŻDŻAJCIE DO OŚRODKA TRANSPLANTACYJNEGO – tutaj są Wasi koledzy i koleżanki, którzy w przypadku przyniesienia wirusa najpewniej zginą. Te działania są dla naszego wspólnego dobra”. Rady lekarza tylko pozornie dotyczą wyłącznie przeszczepieńców. De facto ich adresatami są wszyscy z niewydolnym układem immunologicznym (odpornościowym). W Polsce żyje kilkanaście tysięcy osób po przeszczepieniach. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest jednym z wiodących ośrodków transplantologii w Polsce. Przed epidemią, w 2019 r. przeprowadzono tu 36 udanych przeszczepów płuc – dla porównania: w roku 2017, w 5 ośrodkach w Polsce wykonujących te skomplikowane operacje, wykonano 39 przeszczepów płuc. Wynik zabrzańskiego ośrodka z roku 2019 był najlepszym w historii tego szpitala i jednocześnie rekordem Polski. W Zabrzu w 2019 r. przeprowadzono, łącznie z przeszczepami serca, 106 transplantacji.

Szczepionka na koronawirusa? Wirusolog wskazuje możliwości! [Super Raport]

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły