Gdzie najbezpieczniej udać się na zagraniczne wakacje? Nie zgadniecie!

2021-05-17 18:15
walizka, lot, podróż, lotnisko, wyjazd
Autor: shutterstock

Z tzw. paszportem covidowym w kieszeni i z wypchanym portfelem można wkrótce ruszyć na zagraniczne wojaże. Do Grecji? Do Włoch? A może do Hiszpanii? Albo Bułgarii? Owszem, granice państw turystycznych otwierają się przed żądnymi odpoczynku. Nie ma gwarancji, że nie chwyci się w nich wirusa. Są państwa na świecie, gdzie o SARS-CoV-2 czytają w internecie!

Bardzo ciekawy i przydatny, dla stawiania rozmaitych wniosków, jest portal Worldmeter pokazujący na bieżącą wszystkie (oficjalne) statystyki dotyczące pandemii. I właśnie on posłużył nam do wytyczenia miejsc na Ziemi (bez mała) wolnych od SARS-CoV-2/COVID-19. Zatem mając odpowiednią ilość gotówki, można tam udać się i zapomnieć o zarazie. Zaczynamy. W tym globalnym barometrze uwzględniono 222 państw/krain/. Na początku tabeli, umieszczono te, którym epidemia daje najbardziej we znaki. O tym prawie wszyscy wiedzą. Przyjrzeliśmy się tym, którzy są na końcu tego światowego zestawienia. I tak się składa, że ostatnia dziesiątka grupuje państwa o wybornych walorach turystycznych. Wskażmy, by nie zanudzać, tylko pięć z nich

Odwrócimy tabelę... Mikronezja na czele! Sfederowane Stany Mikronezji, to wyspiarskie państewko na Pacyfiku. W trwającej od prawie dwóch lat pandemii odnotowano tam 1 (słownie: jeden) przypadek zarażenia koronawirusem. Na drugim miejscu, w tej klasyfikacji, plasuje się wyspa Świętej Heleny. Napoleon tam umarł. Dwa przypadki zarażenia. Samoa na Oceanie Spokojnym: o jeden więcej. W tych trzech państwach wszyscy zarażeni przeżyli. Pecha miał jeden mieszkaniec kolejnego wyspiarskiego państewka, znanego w świecie turystycznym i filatelistycznym: Vanuatu. Tu zakaziły się cztery osoby, co statystycznie wskazuje, że śmiertelność zarażonych wirusem z powodu C-19 wynosi aż 25 proc., ale widzieć trzeba, że z 83 wysepek zamieszkałych jest 65. I jeszcze dwa państwa, w których epidemię znają z mediów: Sahara Zachodnia (10 zarażonych, 1 zgon), Montserra - terytorium zależne Wielkiej Brytanii w Ameryce Środkowej, na wyspie o tej samej nazwie w archipelagu Małych Antyli (20; 1). Dobrze, dodajmy jeszcze jedno, żeby było w czym wybierać: Wysypy Salomona - nieopodal Nowej Gwinei (20 zarażonych, bez zgonów). Wbrew pozorom nie są to państwa zamieszkałe przez kilkaset osób, mają one od 6 tys. do 700 tys. mieszkańców.

Tłumy warszawiaków ruszyły na ulice. Nocna impreza na ulicach miasta

A skoro już wskazaliśmy miejsca, w których koronawirus jest egzotyczny i nie zbiera śmiertelnego żniwa, to które z państw covidowy barometr wykazuje, jako te, w których współczynnik zgonów liczony na milion mieszkańców jest najwyższy? No to można się zdziwić. Podajemy pierwszą piątkę. Numer jeden..., Nie, nie USA, nie Brazylia, nie Indie. W tym względzie liderem są... Węgry – 3031 zgonów na milom mieszkańców. Drugie miejsce, też niespodzianka... brytyjski Gibraltar – 2781. Trzecie: 2789 – Czechy. I dwa państwa z pierwszej piątki w tym zestawieniu: 2774 – Bośnia i Hercegowina oraz kolejna niespodzianka: San Marino – 2648 zgonów w przeliczeniu na milion mieszkańców.

To, że to miniaturowe państewko ma 33 tys. stałych mieszkańców jest bez znaczenia. Wylicza się wg współczynnika „na milion mieszkańców”. Trzeba w tym miejscu dodać, że w także miniaturowym, ale szalenie bogatym (biedni tu nie są jego obywatelami) Monako odnotowano dotychczas (do 17 maja) 2493 przypadki zarażenia się „koronką” i 32 „covidowe” zgony. Dla porównania zobaczmy polską statystykę. W domyślnym ustawieniu zestawienia Polska zajmuje 13 miejsce: zaraziło się 2 855 190 osób, zmarło 71 675 , współczynnik zgonów na milion mieszkańców: 1896. Do 17 maja, od początku pandemii SARS-CoV-2 w świecie wykryto u 163 965 336 osób, wyzdrowiało 142 558 481. Z powodu C-19 zmarło 3 397 147. Podkreślamy: są to oficjalne dane, innych nie braliśmy pod uwagę.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze
Najnowsze artykuły