noworoedek, matka, Afryka

i

Autor: Polska Misja Medyczna

Dzień Matki

Gdzie są bieda i wojny, to jeden na czterdzieści dziewięć porodów śmiercią kończy się

2023-05-24 16:35

W tzw. dostatnim świecie, do którego – ktoś może się zdziwić – zalicza się także Polska, przyszłe matki mają zapewnioną taką opiekę medyczną, o którym w tzw. krajach trzeciego świata mogą one tylko pomarzyć. Szczególnie w tych, które są pogrążone od lat w kryzysie humanitarnym. Co trzeci poród w takich stronach świata odbywa się bez asysty personelu medycznego. Tak było w świecie parę wieków wstecz. Tak tu i ówdzie jest jeszcze w XXI wieku.

Konsekwencją tego jest zwiększone niebezpieczeństwo śmierci przy porodzie. Tylko pięć procent takich przypadków dotyczy państw, które nie są klasyfikowane jako jako rozwijające się vel trzeciego świata. Wyznacznikiem bezpieczeństwa kobiety w czasie porodu pozostaje jakość opieki medycznej, jaką otrzymuje. Tam gdzie są bieda i wojny śmiercią kończy się nawet 1 na 49 porodów. W lepszych częściach świata współczynnik ten wynosi 1 na 5300. Dodać trzeba, że w ciągu ostatnich dwóch dekad bezpieczeństwo kobiet w trakcie porodu nawet i w tym rozwijającym się świecie poprawiło się. Jednak trend ten zaburzają głównie konflikty zbrojne i katastrofy naturalne. Jemen, Syria i Afganistan do takich są zaliczane.

– Odpowiednia opieka medyczna w trakcie ciąży oraz porodu jest kluczowa zarówno dla matki jak i noworodka. Dlatego na polepszeniu tej opieki skupiamy się w projektach na całym świecie: niezależnie od tego czy jest to Syria, Senegal czy Ukraina. Od momentu przeprowadzenia przytoczonych badań byliśmy świadkami wybuchu kolejnych konfliktów, których skutki dopiero w pełni poznamy – jak wojna w Ukrainie i konflikt w Sudanie Południowym. – komentuje statystki Światowej Organizacji Zdrowia Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

Michał Wiśniewski został ojcem po raz szósty. Nie będzie miał więcej dzieci?

Problem jest ten sam: polepszyć opiekę w czasie ciąży i porodu. Oczekiwania i sposoby jego rozwiązania są jednak zróżnicowane. Dla uchodźczyń - syryjskich matek kluczowe jest sfinansowanie opieki oraz zabiegów medycznych (które w krajach je przyjmujących, takich jak Jordania, są dla nich zazwyczaj płatne). Problemem matek z Senegalu będzie niedożywienie: zarówno ich samych, jak i noworodka. Z wyzwaniami mierzą się kobiety nie tylko w Afryce. W Europie również. Na Ukrainie śmiertelność matek jest wciąż bardzo niska, za to znacznie zwiększyły się liczby przedwczesnych porodów jak i patologii ciążowych.

Przykładowo: w Instytucie Pediatrii, Położnictwa i Ginekologii w Kijowie, z którym współpracuje Polska Misja Medyczna, 82 proc. noworodków miało niską i skrajnie niską masę urodzeniową. Lekarze zgłaszają też wzrost infekcji przedporodowych, co związane jest z utrudnionym monitorowaniem ciąż na atakowanych terenach oraz z koniecznością częstego ukrywania się kobiet w ciąży w zawilgoconych domowych piwnicach, które pełnią funkcję schronu. Według danych ONZ w pierwszych tygodniach wojny w Ukrainie przebywało tam 265 tys. kobiet w ciąży, z czego 80 tys. w ostatnim trymestrze, oczekując porodu w nieprzewidywalnych warunkach.

Polska Misja Medyczna skupia się na pomocy matkom i dzieciom na całym świecie. W projektach prowadzonych m.in. w Kolumbii, Senegalu, Jordanii czy Ukrainie, zapewnia im pomoc medyczną oraz wspiera sprzętowo placówki zdrowia, gdzie matki mogą otrzymać ratującą życie i zdrowie opiekę zarówno przed, jak i po porodzie. A przy okazji Dnia Matki… W Polsce wprowadzono to święto do kalendarza w roku 1914. Pierwsze obchody zorganizowano w Krakowie 26 maja. Później święto celebrowano w różnych dniach maja. W tym miesiącu obchodzi się je w większości państw, ale są wyjątki od tej reguły. Na Białorusi – 14 października, a w Rosji – 27 listopada. Na Ukrainie, od 1999 r. mocą prezydenckiego dekretu, Dzień Matki przypada na 8 maja.

Sonda
Wspierasz finansowo organizaje charytatywne?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły