grypa

i

Autor: Getty Images

Profilaktyka

Idzie jesień, pojawi się grypa. Bez (na razie) darmowych szczepionek dla wszystkich

2022-09-02 18:12

W sezonie 2019/2020 przeciw grypie zaszczepiło się 4,12 proc. Polaków. W minionym – 2021/2022 już 7 proc. Najwięcej zaszczepiło się 20 lat wcześniej – 10,57 proc. populacji. W poprzednim sezonie grypowym na wynik wpływ miała refundacja szczepionek. Niebawem ruszy akcja promująca szczepienia przeciw grypie. W tym sezonie nie będą jednak one darmowe dla wszystkich chętnych. Czy zaszczepi się 7 proc. populacji czy też 4 proc., a może jeszcze mniej? Mozna już szczepić się.

W listopadzie 2021 r. Ministerstwo Zdrowia postanowiło, że darmowe szczepionki będą nie tylko dla seniorów, medyków, żołnierzy, farmaceutów itd., ale dla wszystkich. – Sezon grypowy zaczął się w październiku i zbiegł się z kolejną falą wzrostu zakażeń koronawirusem, dlatego zdecydowaliśmy, że każdy dorosły będzie mógł zadbać dodatkowo o swoje zdrowie, wystarczy, że zgłosi się na szczepienie do wybranego punktu szczepień – obwieścił wówczas minister zdrowia. Po wzmożonym zainteresowaniu szczepieniami w sezonie 2020/2021, gdy szczepionki były towarem poszukiwanym, rząd kupił 5 mln dawek. Popyt na nie był mniejszy i by go zwiększyć postanowiono sprezentować szczepionki wszystkim chętnym. Chętnych przybyło, ale nie na tyle, by wykorzystać wszystkie szczepionki. Część tego co zostało, udało się sprzedać do innych państw. Wg szacunków Naczelnej Rady Aptekarskiej w kwietniu 2022 r. w aptekach zostało ok. 130 tys. niewykorzystanych szczepionek. Nie wiadomo, ile zostało ich w magazynach Agencji Rezerw Strategicznych. Dane o tym, jak i informacje o kosztach zakupu szczepionek, są niejawne. Z początkiem sierpnia resort przyznał, że na początek sezonu szczepień będzie zabezpieczonych ok. 2 mln dawek.

Jak zapobiegać grypie

Szczepionki przeciw grypie w sezonie 2022/2023 będą darmowe dla osób w wieku 75 lat i starszych oraz kobiet w ciąży. 50-procentowa refundacja należy się osobom z grupy wiekowej 65 -70, osobom w wieku od 18 do 65 lat z dodatkowymi chorobami (chorym przewlekle) oraz dzieciom po ukończeniu 6. miesiąca życia. Do użycia w tym sezonie będą następujące preparaty: • VaxigripTetra (cena detaliczna: 51,90 zł, przy 50-proc. odpłatności: 25,95 zł), • Influvac Tetra (cena detaliczna: 51,56 zł, przy 50-proc. odpłatności: 25,78 zł) oraz Fluenz Tetra – szczepionka donosowa (cena detaliczna: 94,23 zł, przy 50-proc. odpłatności: 47,12 zł). Szczepić będzie można się w ok. 3 tys. punktów, w tym również w aptekach. Za szczepienia nie płaci pacjent, ale NFZ (21,83 zł).

Optymalnie czas szczepienia przeciw grypie powinien mieć miejsce przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności na grypę, a więc w naszych warunkach, od września do grudnia – radzą eksperci Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny. Jeśli osoba nie może być zaszczepiona odpowiednio wcześnie, szczepienia można wykonać w dowolnym momencie, przez cały sezon epidemiczny. Szczyt zachorowań na grypę przypada zwykle między styczniem, a marcem. Pamiętać należy, że potrzeba ok. 2-3 tygodni na wykształcenie odporności. Każdego roku skład szczepionki przeciw grypie się zmienia. Firmy farmaceutyczne opracowują skład na podstawie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Szczepionki z poprzedniego sezonu są w nowym bezużyteczne. Dlatego m.in. mają stosunkowo krótki termin przydatności.

Sonda
Zaszczepisz się przeciwko grypie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze artykuły