Jak będziemy testować się NA WŁASNĄ RĘKĘ, to SYSTEM będzie niewydolny?

2020-10-18 19:08 abe
Testy na koronawirusa w Krakowie. Gdzie można zrobić? Ile kosztują testy na koronawirusa?
Autor: Pixaby

W ramach profilaktyki antykoronawirusowej na obecność wirusa testuje się osoby, które maja objawy charakterystyczne m.in. dla COVID-19. Panika epidemiczna sprawiła, że coraz więcej osób poddaje się płatnym testom diagnostycznym w kierunku obecności SARS-CoV-2. – Jeśli wszyscy zaczniemy się na własną rękę badać, to kompletnie zapchamy system – ostrzega wirusolog prof. dr hab. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W rozmowie z PAP podkreśla, że jeżeli realne ma być zapanowanie nad pandemią, a testowanie jest kluczowe; to powinniśmy zaufać ocenie lekarzy, gdyż potrafią oni ocenić podstawy dla takiego testowania. Z drugiej strony wirusolog uważa, że aktualnie obowiązujący system testowania ma wady. Przypomina, że część osób z objawami czeka na test nawet kilka dni i nie brakuje osób, które nie mogą takiego badania wykonać wcale. – Osoby, które boją się, że będą zagrożeniem dla innych, a muszą iść np. do pracy, na własną rękę robią testy – podkreśla wirusolog. Radzi, by zaufać lekarzom. Jeśli twierdzą oni, że pacjent nie musi poddawać się testom i radzi, by został w domu, to pacjent winien posłuchać takiego zalecenia. – Jeśli wszyscy zaczniemy się na własną rękę badać, to kompletnie zapchamy system. Chociaż w obliczu bardzo dużej liczby przypadków i braku realnego dostępu do specjalistów i sanepidu rozumiem, że czasami jest to konieczność.

Express Biedrzyckiej - Andrzej Sośnierz: Testy na COVID i szczepionki na grypę powinny być za darmo

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Tymczasem internet jest pełen ogłoszeń o płatnych testach koronawirusowych. Samodzielne wykonanie testu na koronawirusa pomoże Ci ograniczyć stres związany z pandemią – reklamując się dostawcy płatnych testów. „Kup test na kοronawirusa - Szybkie testy za 49zł/szt. Wykonaj Test na Koronawirusa - Już Od 53 zł - Szeroki Wybór. Przesiewowy test immunologiczny - Wynik w 15 minut Certyfikat CE. Koronawirus SARS-CoV-2 - Test do samodzielnego pobrania wymazu PCR w domu -Cena: 450 zł...”.

Inny profesor uważa, że system opieki zdrowotnej musi dążyć do wykonywania masowo testów na obecność koronawirusa. – Już od sześciu, siedmiu miesięcy powtarzamy, że testowanie jest jedynym sposobem na to, żeby dotrzeć do jak największej liczby zakażonych osób i tu się nic nie zmieniło. Musimy sobie tylko życzyć, żeby testowanie było na coraz większą skalę, ponieważ my od strony laboratoryjnej, od strony instytucjonalnej – jako osoby odpowiedzialne za wykonywanie tych testów – tak naprawdę mamy bardzo duże możliwości i stajemy na wysokości zadania – mówił PAP prof. dr hab. n. med. Krzysztof Książek z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. W jego opinii w Polsce powinno wykonywać się testy przesiewowe „w sposób systemowy, czyli zakład po zakładzie, szkoła po szkole”. O tym, jak jest obecna polityka NFZ w rzeczonej materii, można przeczytać na tej stronie.

Najnowsze