kobieta, ból głowy

i

Autor: East News

Jak pozbyć się szumów usznych [poradnik]

2018-03-21 3:30

Natrętny szum w uszach uniemożliwia odpoczynek, utrudnia koncentrację, może być przyczyną długotrwałego obniżenia nastroju i nerwicy. To zjawisko akustyczne ma różnorodne przyczyny, związane ze schorzeniami przewodu słuchowego, ale też z innymi chorobami organizmu.

Szumy uszne negatywnie działają na psychikę człowieka, sprawiają, że trudno jest normalnie funkcjonować: spać, pracować, relaksować się. Wywołują lęk, gdyż wiele osób uznaje je za objaw jakiejś groźnej choroby. Dlatego warto się przebadać, by znaleźć przyczynę szumów i poprzez jej usunięcie pozbyć się tego problemu. Badanie diagnostyczne polega na wykonaniu analizy za pomocą specjalistycznej aparatury. Leczeniem zajmuje się Klinika Szumów Usznych w Kajetanach pod Warszawą. Jest to taka jedyna klinika w Polsce, która przyjmuje pacjentów z całego kraju.

Złożone przyczyny

Jedną z chorób, którym towarzyszą szumy uszne, jest nadczynność tarczycy, której efektem jest m.in. wzrost ciśnienia tętniczego i przyspieszenie tętna. Gdy krew pod z zwiększonym ciśnieniem i przy częściej kurczącym się sercu przepływa przez tętnice w okolicach skroni, słyszymy szum w uszach. Szumy uszne mogą być również spowodowane miażdżycą i niską krzepliwością krwi Mogą się też pojawiać w trakcie przyjmowania leków lub po jego zakończeniu, np. po kuracji antybiotykowej Powodem tego dyskomfortu bywa również silny stres czy przebywanie w nadmiernym hałasie.

Metody pomocy

Leczenie choroby, która jest przyczyną szumów, przynosi poprawę. Ale lekarze stosują też inne metody terapii. Jedną z nich jest wykorzystanie zjawiska habituacji czy przyzwyczajenie mózgu do określonego dźwięku, tak by przestał on być odbierany świadomie. Pomocne są tzw. generatory szumu szerokopasmowego emitujące tzw. szum biały, który nie zagłusza innych dźwięków i uczy podkorowe ośrodki słuchu przyzwyczajać się do drażniących odgłosów. Chory nosi taki generator co najmniej 8 godzin na dobę. Specjaliści zalecają też pacjentom, by otaczali się łagodnymi dźwiękami, np. cichą muzyką, która nieco zagłuszy szumy.

Zobacz także: Kongres Szumów Usznych będzie okazją, by biznes wsparł medycynę?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły