Nowotwory głowy i szyi nie czekają na koniec epidemii. Zbadaj się!

2021-09-20 17:39
nowotwory szyi i głowy
Autor: Pixabay

Prawie 140 tys. nadmiarowych zgonów odnotowano w Polsce. To drugi najwyższy wynik w Europie. W 2020 r. dla minimum 2 mln pacjentów zabrakło kompleksowej opieki medycznej. Wśród nich byli pacjenci onkologiczni, w tym cierpiący na nowotwory głowy i szyi. Większość chorych diagnozowana jest w III i IV stadium. Epidemia jeszcze bardziej pogłębiła tę niepokojącą tendencję. Międzynarodowa kampania Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi ma zachęcić do badań profilaktycznych.

– Chcemy przekonać ludzi, aby nie bali się i zasięgali pomocy specjalisty, kiedy zauważą chociaż jeden z wymienionych powyżej objawów utrzymujący się dłużej niż 3 tygodnie – podkreśla prof. dr hab. n. med. Wojciech Golusiński, autor Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Jakie to są objawy? To: ból języka, • niegojące się owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej, • ból gardła, • utrzymująca się chrypka, • ból i/lub trudności w połykaniu, • guz na szyi oraz jednostronna niedrożność nosa i/lub krwawienie z nosa. Takie niedyspozycje nie muszą z automatu oznaczać, że jest się chorym na któryś ze złośliwych nowotworów głowy i szyi. Są one jednak wystarczającym powodem do wizyty u onkologa.

Specjaliści powtarzają jak mantrę: im wcześniej nowotwór zostanie wykryty, tym jest większa szansa na wyjście z choroby. Tę konieczność profilaktyki ma uświadomić IX Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów (20-24 września). W Polsce przyświeca mu hasło: „Pozostań czujny. Nie ignoruj objawów w czasie pandemii COVID-19”. Zatem jeśli wykryłeś/aś u siebie któryś z wymienionych objawów, nie zwlekaj. Spiesz czym prędzej do specjalisty. Do tegorocznej akcji profilaktycznej dołączyło 29 ośrodków specjalistycznych z całej Polski, a bezpłatnym badaniom profilaktycznym, bez skierowania, będzie można poddać się w: Białymstoku, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Łodzi, Poznaniu, Radomiu, Siedlcach, Sosnowcu, Tomaszowie Mazowieckim, ,Warszawie, Wrocławiu, Zabrzu, Zamościu i Zielonej Górze. Co, gdzie i kiedy – tego można dowiedzieć się z tej strony dedykowanej Programowi.

Jak przygotować się do badania krwi?

Nowotwory głowy i szyi stanowią siódmą co do częstości występowania grupę nowotworów złośliwych w  świecie. Obejmują szereg onko-chorób, zlokalizowanych w obszarze głowy i szyi z wyłączeniem mózgu oraz gałki ocznej. Nowotwory te często nie dają charakterystycznych objawów i mogą być mylone z infekcjami górnych dróg oddechowych. Ryzyko wystąpienia tego rodzaju nowotworów zwiększają: palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu i wiek – między 55. a 64 rokiem życia. Problem komplikuje także to, że coraz częściej nowotwory z tej grupy diagnozowane są jednak u osób poniżej 40. roku życia, które nie paliły, ani nie naużywały alkoholu. Czynnikiem ryzyka w tej grupie jest infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Większość chorych w Polsce diagnozowana jest w III i IV stadium zaawansowania choroby nowotworowej, czyli momencie, w którym skuteczność terapii może być już znacznie ograniczona, a odsetek przeżycia zazwyczaj nie przekracza 50 proc. Tymczasem wyleczalność nowotworów wykrytych na wczesnym etapie sięga nawet 80-90 proc.

– Leczenie nowotworów głowy i szyi w I i II stadium zaawansowania to przede wszystkim leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu guza. W stadiach zaawansowanych mamy już możliwość stosowania immunoterapii, jednak tylko w przypadku choroby nawrotowej lub przerzutowej, zarówno w I jak i w II linii leczenia. U części pacjentów obserwujemy bardzo dobre efekty immunoterapii, pozwalające przez długi okres kontrolować chorobę. Niestety nie każdy chory odpowiada na zastosowaną terapię, a leczenie choroby nawrotowej lub przerzutowej ma charakter paliatywny (łagodzenie bólu wywołanego przez chorobę – przyp. SE) – mówiła podczas konferencji inaugurującej kampanię prof. dr hab. n. med. Ewa Sierko z Białostockiego Centrum Onkologii.

Kampania Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi (ang. Make Sense) odbywa się w 21 europejskich krajach, Brazylii, Korei oraz Australii już od dziewięciu lat.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze artykuły