Ostrożnie z wystawianiem się na wiosenne SŁOŃCE. Farmaceuci z SUM OSTRZEGAJĄ

2021-03-16 16:00
Czerniak może być czarny lub czerwony
Autor: Thinkstockphotos.com Oprócz barwy można go poznać po poszarpanych i nierównomiernych brzegach. Czerniak jest bardzo niebezpiecznym nowotworem złośliwym, gdyż rozwija się gwałtownie i daje przerzuty do odległych tkanek

Słońce to życie i zdrowie. Jednak za dużo słońca wcale zdrowiu nie sprzyja. Tym bardziej, gdy idzie w parze z przyjmowanymi lekami. Naukowcy z Katedry i Zakładu Chemii i Analizy Leków Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach pracują obecnie nad reakcją komórek skóry na działanie promieni słonecznych w czasie zażywania określonych grup leków.

Szacuje się, że ponad 300 różnych leków może powodować reakcje nadwrażliwości na światło. Fototoksyczne substancje lecznicze mogą wchodzić w skład preparatów dostępnych bez recepty, z przepisu lekarza, leków stosowanych doustnie oraz miejscowo na skórę. – Obecnie znacząco wzrasta liczba reakcji fototoksycznych – niepożądanych reakcji na ekspozycję słoneczną. Powodów można doszukiwać się w nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne, jak również wzrastającej liczbie substancji fotouczulających. Reakcje fototoksyczne występują zwykle do kilku godzin po ekspozycji skóry na promieniowanie UV. Klinicznie objawiają się one w postaci oparzeń słonecznych, obrzęków, pęcherzy, zaczerwienienia oraz przebarwień skóry – wyjaśnia prof. Dorota Wrześniok, kierownik Katedry i Zakładu Chemii i Analizy Leków Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Fototoksyczność związana jest min. z reakcjami, w których powstają wolne rodniki, mogące prowadzić do licznych uszkodzeń komórek, co w konsekwencji prowadzi do zmian nowotworowych, w tym również o charakterze złośliwym. Wiadomo, wiosna idzie, ale nie warto zbytnio wystawiać się na wiosenne słonko, jeśli przyjmuje się leki wiążące się z melaniną, substancją odpowiadającą m.in. za kolor skóry, które wykazujących właściwości fototoksyczne. A jest ich, tych leków, całkiem sporo. Przede wszystkim są to antybiotyki – doksycyklina, tetracyklina, chlorotetracyklina, fluorochinolony – ciprofloksacyna, norfloksacyna, moksifloksacyna oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne – popularny ketoprofen. Wymienione substancje należą do jednych z najczęściej przepisywanych leków w leczeniu infekcji bakteryjnych oraz w farmakoterapii bólu.

Opalanie – jak opalanie wpływa na naszą skórę

– Najbardziej narażone na fototoksyczne działanie leków są oczy oraz skóra, czyli te tkanki, które są bogate w pigmenty. Wyniki badań prowadzonych z wykorzystaniem komórek barwnikowych skóry wskazują, że leki te w sposób znaczący prowadzą do upośledzenia systemu antyoksydacyjnego – chroniącego nas przed nowotworami. W efekcie powstałych zaburzeń może dochodzić do uszkodzenia komórek skóry oraz rozwoju stanu zapalnego – wyjaśnia dr hab. n. farm. Artur Beberok, prof. SUM z Katedry i Zakładu Chemii i Analizy Leków SUM. Uniwersytet prowadzi, pod kierownictwem prof. Wrześniok, zaawansowane badania fototoksyczności leków. Są one istotnym elementem oceny bezpieczeństwa leków. Zespół ubiega się o grant od Narodowego Centrum Nauki na zakup... symulatora światła słonecznego. Przyda się nie tylko w badaniach nad fototoksycznością leków, ale i nad zastosowaniem przeciwbólowego ketoprofenu w leczeniu czerniaka złośliwego.

A jak już jesteśmy przy nowotworach skóry, to warto wiedzieć, że raki skóry stanowią ok. 10 proc. wszystkich nowotworów złośliwych. Wśród nich są „mniej groźne”, jak choćby rak podstawnokomórkowy – jeden przerzutowy na 4 tys. przypadków, a i znacznie niebezpieczniejszy czerniak złośliwy. On bez wczesnej diagnozy w 50-proc. przypadków skutkuje przerzutami do organów wewnętrznych. Dobrze jest więc nie tylko smażyć się na słońcu, ale ochronnie stosować filtry redukujące ekspozycję UV.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze artykuły