Super Emeryt: Gdy krążek uciska nerw

2014-08-18 4:00

Gdy boli kark, myślimy: "zawiało mnie" albo "źle spałem". Niestety, taki ból często może powodować dyskopatia szyjna, czyli zwyrodnienie krążków międzykręgowych szyjnego odcinka kręgosłupa.

Jak to odróżnić? Jeśli ból jest ostry, może być spowodowany bolesnym skurczem mięśni. Jeśli jednak czujemy go od dawna, to nie ma się co oszukiwać - najprawdopodobniej mamy do czynienia z chorobą zwyrodnieniową krążka międzykręgowego.

Jak powstaje dyskopatia

Kręgosłup szyjny to jedno z najbardziej wrażliwych i narażonych na urazy miejsc w naszym organizmie. Podlega dużym przeciążeniom i zmianom położenia. Z biegiem czasu dochodzi do powstawania zmian zwyrodnieniowych. Dyskopatia zaczyna się od uszkodzenia zewnętrznej warstwy dysku, pierścienia włóknistego. Wówczas wewnętrzna, galaretowata część dysku - jądro miażdżyste - zaczyna się przesuwać. Może naciskać na korzenie nerwowe, a nawet rdzeń kręgowy. Gdy choroba zwyrodnieniowa postępuje, może dojść do zwężenia światła kanału kręgowego.

Zwyrodnienie kręgów szyjnych może być przyczyną bardzo poważnych dolegliwości. Silny ból obejmuje okolice barku, łopatki i dolną część karku. Mięśnie reagują bólem na dotyk, ból pojawia się także często przy każdym ruchu stawu barkowego. Możemy mieć kłopoty z odchylaniem głowy w różnych kierunkach, a także uporczywe bóle głowy. Zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa szyjnego powodują także drętwienie i mrowienie dłoni, a nawet niedowłady.

Zobacz też: Seniorzy żądają wyższych emerytur. 1200 zł wystarczy?

Przyczyny dyskopatii

Główną przyczyną jest zły tryb życia. Od najmłodszych lat powinniśmy przestrzegać utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Bardzo niekorzystny wpływ na kręgosłup szyjny ma stres. Podczas sytuacji stresowych w naszym organizmie wydzielany jest hormon - adrenalina. Ma ona mobilizować nasz organizm do działania. Jednak pod jej wpływem mięśnie szkieletowe ulegają naprężeniu, jednocześnie oddziałując niekorzystnie na kręgi szyjne, które są poddane działaniu dużej siły. Efekt ten jest zwielokrotniony, jeśli nie potrafimy rozładować stresu, a usztywnienie się utrzymuje.

Ćwicz i lecz

Gdy dokucza nam ból kręgosłupa, zwłaszcza szyjnego, trzeba koniecznie poradzić się lekarza. Zaleci on stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, zaleci rehabilitację i fizykoterapię. Dyskopatię leczy się też operacyjnie. Zabieg polega na usunięciu części kręgu, która uciska na nerwy.

Na co dzień warto też pomyśleć o odpowiedniej poduszce, która utrzyma nasz kręgosłup szyjny w naturalnej pozycji i odciąży go, gdy odpoczywamy.

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze artykuły