Zostań #FakeHunter-em, dołącz do łowców. Ustrzel FAKE NEWSA!

2020-05-26 16:55
myśliwy_strzelec_broń
Autor: Andrzej Bęben

Drożdże piwne pomagają leczyć COVID-19. MZ kupiło z Ukrainy zatrute maseczki za 5 mln zł. Mamy najgorętszy przebieg epidemii w Europie. Jerzy Zięba wyzdrowiał z C-19 w kilka godzin. To FAŁSZYWE wieści. Wytropili je i umieścili w spisie fałszywek uczestnicy projektu #FakeHunter.

Mamy pandemię koronawirusa. I mamy infodemię, czyli zalew informacji o zarazie. Wśród prawdziwych i niepotwierdzonych sporo jest wyssanych z palca. To fałszywe wiadomości, znane szerzej jako fake newsy. Jeżeli pan Zięba twierdzi, że sam się wyleczył z C-16 w 6 godzin, to jest to fake news. Jeśli pan Zięba będzie twierdził, że wirusa wypuścili Chińczycy, to jest to już teoria spiskowa, bo trudno udowodnić, że jest fałszywa, choć pewnie będą zwolennicy tezy, że jedno i drugie jest tym samym. – Fałszywe informacje są rozpowszechniane głównie w internecie, a teorie spiskowe już niekoniecznie, funkcjonują także w słowie drukowanym i wymawianym – mówił SE socjolog prof. Marek Szczepański. W sieci istnieje kilka serwisów poświęconych demaskowaniu fake newsów. Jednym z nich jest rządowy #FakeHunter stworzony przez Polską Agencję Prasową i GovTech Polska, działający przy premierze zespół popularyzujący budowę cyfrowego państwa.

Włosi zamierzają aresztować Billa Gatesa za wywołanie pandemii Covid-19. Komary przenoszą koronawirusa. Planowana jest druga fala pandemii koronawirusa. Wszyscy Polacy zostaną przymusowo zaszczepieni na podstawie art. 36 ustawy o zapobieganiu zakażeń – to niektóre ze zdemaskowanych fake newsów przez ich łowców. „Ideą projektu jest zaproszenie do współpracy wolontariuszy z całego kraju, którzy zostali przeszkoleni w sprawdzaniu faktów i korzystaniu z systemu. To oni oraz dziennikarze PAP podejmują się weryfikacji zgłoszeń przesyłanych za pomocą specjalnej aplikacji od internautów. Przed publikacją informacji fact-checkingowej, wymagane jest uzyskanie co najmniej dwóch zgodnych werdyktów wolontariuszy lub jednego werdyktu pracownika PAP. Dziennikarze, wydając swoje werdykty, sprawdzają dobór oraz wiarygodność źródeł, wykorzystanych przez społecznych weryfikatorów i po dogłębnej analizie wydają ostateczną ocenę oraz przekazują informacje zwrotną do wolontariuszy” - czytamy o sposobie działania fejhanterów. Kto chce do nich dołączyć?

Czytaj SUPER EXPRESS bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie SUPER EXPRESS. KLIKNIJ tutaj.

Wiśniewski o pedofilii w show-biznesie. Magazyn #HOT Ewy Wąsikowskiej-Tomczyńskiej
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze artykuły