Przemycali cudzoziemców przez granicę. Wietnamczycy i Ukraińcy na ławie oskarżonych

2020-02-11 18:12 mar

13 obywateli Wietnamu i 3 obywateli Ukrainy zostało oskarżonych w związku z organizowaniem i pomaganiem w nielegalnym przekraczaniu granicy innym cudzoziemcom. Obcokrajowcy zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej w Świecku. Oskarżonym grozi nawet do 8 lat więzienia.

17 lipca funkcjonariusze Straży Granicznej w Świecku zatrzymali 9 obywateli Wietnamu, którzy próbowali nielegalnie dostać się do Niemiec. Zatrzymano wówczas również dwóch obywateli Ukrainy, którzy pomagali im w nielegalnym przekroczeniu granicy. Wkrótce śledczy dotarli do trzeciego obywatela Ukrainy, który również miał pomagać cudzoziemcom. Wszyscy zatrzymani Wietnamczycy i Ukraińcy usłyszeli zarzuty, zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 3. O ich dalszym losie zdecyduje sąd.

W wyniku drugiego śledztwa w ręce funkcjonariuszy ze Świecka wpadło czterech obywateli Wietnamu, którym zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej. W okresie od lipca 2018 roku do maja 2019 roku grupa zorganizowała nielegalne przekroczenie granicy co najmniej 75 obywatelom Wietnamu.

Z ustaleń śledczych wynika, że organizatorzy zapewniali cudzoziemcom miejsce pobytu w Polsce, wyszukiwali kierowców, a także organizowali samochody, którymi przewozili cudzoziemców w ustalone miejsca. Ponadto przekazywali cudzoziemcom przekraczającym nielegalnie granicę podrobione dokumenty lub dokumenty należące do innych osób. W trakcie śledztwa funkcjonariusze Straży Granicznej zabezpieczyli 58,5 tys. zł w gotówce.

Cudzoziemcy zostali tymczasowo aresztowani, zastosowano wobec nich też poręczenia majątkowe. Może im grozić nawet do 8 lat pozbawienia wolności.