Święconka 2021. Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu? Oto treść modlitwy

2021-04-02 15:38
Wielkanoc 2021: Jak samemu poświęcić koszyczek wielkanocny? Treść modlitwy, tradycja
Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Wielkanoc 2021: Jak samemu poświęcić koszyczek wielkanocny? Treść modlitwy, tradycja / Zdjęcie poglądowe

Święcenie Pokarmów w Wielkanoc 2021: Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu? Jaka jest treść modlitwy przy święceniu pokarmów? Przy okazji świąt wielkanocnych wielu pyta o koszyczek ze święconką. Wielkanoc 2021 będzie zupełnie inna niż ta, do której byliśmy przyzwyczajeni przez lata. Wszystko czego potrzebujecie do poświęcenia koszyczka wielkanocnego we własnym domu znajdziecie w tym artykule.

Spis treści

  1. Wielkanoc 2021: Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu? Treść modlitwy, tradycja
  2. Jak poświęcić koszyczek wielkanocny? Skąd wzięła się tradycja?
  3. Koszyczek wielkanocny - jak poświęcić w domu? Zobacz treść modlitwy

Wielkanoc 2021: Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu? Treść modlitwy, tradycja

Koszyczek wielkanocny - jak poświęcić w domu?

Wielkanoc 2021 zbliża się wielkimi krokami. Niestety wszystko wskazuje na to, że pandemia koronawirusa ponownie storpeduje mnóstwo planów. Część z nich dotyczy koszyczka wielkanocnego. Jesteśmy przyzwyczajeni do święcenia koszyczków w Wielką Sobotę. Zwykle szliśmy do kościoła i przekazywaliśmy je kapłanowi, który odmawiał specjalną modlitwę. Na początku kwietnia obostrzenia mogą być bardzo dotkliwe, więc już teraz pytamy "Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu?". Mamy dla was treść modlitwy. 

Czytaj też: Kiedy wypada Wielkanoc 2021? [ŚWIĘTA WIELKANOCNE 2021, KALENDARZ]

Jak poświęcić koszyczek wielkanocny? Skąd wzięła się tradycja?

Tradycja święcenia pokarmów. Dlaczego chcemy poświęcić koszyczek?

Święcenie pokarmów to zwyczaj zwyczaj, który istnieje w Polsce od XIII wieku. Początkowo  wierni święcili tylko chleb i jajka, które miały jednocześnie symbolizować dobrobyt, ale też upamiętnić męki i pokonanie śmierci przez Jezusa Chrystusa. W dzisiejszych czasach, przed Wielkanocą wszyscy chrześcijanie szykują koszyczki nie tylko pełne jedzenia, ale także ozdobione białymi serwetkami i przystrojone zielonymi gałązkami, które symbolizują zmartwychwstanie.

Koszyczek wielkanocny - jak poświęcić w domu? Zobacz treść modlitwy

Treść modlitwy. Święcimy koszyczek wielkanocny, błogosławimy święconkę

Ojciec lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego:

- Zawsze się radujcie. Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was. (1 Tes 5, 16-18) oraz - Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane. (Mt 6, 31 ab.32b-33)

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy:

Amen.

Po posiłku ojciec lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja.

Wszyscy:

Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Ojciec rodziny:

Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy:

Amen.

O obostrzeniach, zwyczajach, sugerowanych działaniach związanych z Wielkanocą będziemy regularnie informować w naszych lokalnych serwisach. Zachęcamy do śledzenia komunikatów, także tych z lokalnych diecezji.

Śniadanie Wielkanocne: Co podać na stół?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE