Wielkanoc 2021: Jak samemu poświęcić koszyczek wielkanocny? Treść modlitwy, tradycja

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons Wielkanoc 2021: Jak samemu poświęcić koszyczek wielkanocny? Treść modlitwy, tradycja / Zdjęcie poglądowe

Święconka 2022. Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu? Nie trzeba iść do kościoła ze święconką. Oto treść modlitwy

2022-04-15 13:27

Święcenie Pokarmów w Wielkanoc 2022: Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu? Jaka jest treść modlitwy przy święceniu pokarmów? Przy okazji świąt wielkanocnych wiele osób zastanawia się, co włożyć do koszyczka wielkanocnego i jak poświęcić go w domu. W ostatnich latach Wielkanoc była zupełnie inna niż ta, do której byliśmy przyzwyczajeni przez lata. Wszystko przez pandemię koronawirusa. Niektórzy również w Wielkanoc 2022 planują poświęcić koszyczek wielkanocny w domu. Jak to zrobić? Treść modlitwy do poświęcenia koszyczka wielkanocnego we własnym domu znajdziecie w tym artykule.

Wielkanoc 2022: Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu? Treść modlitwy, tradycja

Koszyczek wielkanocny - jak poświęcić w domu?

Wielkanoc 2022 zbliża się wielkimi krokami. Jesteśmy przyzwyczajeni do święcenia koszyczków w Wielką Sobotę, choć w ostatnich latach z powodu pandemii koronawirusa, wiele się zmieniło. Zwykle szliśmy do kościoła i przekazywaliśmy koszyczki do poświęcenia kapłanowi, który odmawiał specjalną modlitwę. Przez koronawirusa wiele osób zdecydowało się jednak na święcenie pokarmów w domu. Jak poświęcić koszyczek wielkanocny w domu? - przygotowaliśmy dla was treść modlitwy. 

Czytaj też: Wielkanoc 2022. Kiedy jest? Data świąt wielkanocnych jest zmienna, bo Wielkanoc to święto ruchome. Dlaczego? Wyjaśniamy!

Jak poświęcić koszyczek wielkanocny? Skąd wzięła się tradycja?

Tradycja święcenia pokarmów. Dlaczego chcemy poświęcić koszyczek?

Święcenie pokarmów to zwyczaj zwyczaj, który istnieje w Polsce od XIII wieku. Początkowo  wierni święcili tylko chleb i jajka, które miały jednocześnie symbolizować dobrobyt, ale też upamiętnić męki i pokonanie śmierci przez Jezusa Chrystusa. W dzisiejszych czasach, przed Wielkanocą wszyscy chrześcijanie szykują koszyczki nie tylko pełne jedzenia, ale także ozdobione białymi serwetkami i przystrojone zielonymi gałązkami, które symbolizują zmartwychwstanie.

Czytaj także: Święconka. Co włożyć do wielkanocnego koszyczka ze święconką? Te produkty muszą się w nim znaleźć! [LISTA]

Koszyczek wielkanocny - jak poświęcić w domu? Zobacz treść modlitwy

Treść modlitwy. Święcimy koszyczek wielkanocny, błogosławimy święconkę

Ojciec lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego:

- Zawsze się radujcie. Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan. Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was. (1 Tes 5, 16-18) oraz - Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść? Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza. Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane. (Mt 6, 31 ab.32b-33)

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

Módlmy się. Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

Wszyscy:

Amen.

Po posiłku ojciec lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja.

Wszyscy:

Przy łamaniu chleba. Alleluja.

Ojciec rodziny:

Módlmy się: Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

Wszyscy:

Amen.

Przeczytaj także koniecznie: Święconka. Tego nie wkładaj do koszyczka ze święconką! Większość osób robi ten błąd, bo nie zna symboliki pokarmów wielkanocnych

Sonda
Wielkanoc 2021. Czy rząd powinien wprowadzić na ten czas lockdown?
Śniadanie Wielkanocne: Co podać na stół?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki